Recenzja OCZ Fatal1ty OCZ550FTY

Przyzwoity, cichy i coś jeszcze

Dobry zasilacz to jeden z kluczowych elementów sprawnie działającego komputera. Od jakości tego podzespołu zależy, czy pecet będzie pracował bez zakłóceń, czy też zdarzać się będą nieprzewidziane zawieszenia i restarty. Tylko jednostka z odpowiednio dużym zapasem mocy zapewni bezproblemowe działanie nawet przy maksymalnym obciążeniu.

Markę OCZ kojarzy chyba każdy entuzjasta moddingu. Na naszych łamach nie raz pojawiały się też recenzje napędów SSD oznaczonych tym logo. W związku ze zmianami organizacyjnymi w firmie trwa też rebranding grupy produktowej zasilaczy, które teraz pojawiają się już pod szyldem FirePower Technology.

Do nas trafił model z serii Fatal1ty, jeszcze ze starym oznaczeniem. Nazwa pochodzi od pseudonimu Johna „Fatal1ty” Wendela, niegdysiejszego mistrza sportów elektronicznych. Jak nietrudno się domyślić, ta seria zasilaczy kierowana jest do graczy i entuzjastów komputerowych oraz modderów. Na swojej stronie producent reklamuje tę serię hasłem „Profesjonaliści nie tylko grają w gry, profesjonaliści je wygrywają” i zapewnia, że we współpracy z Wendelem udało mu się stworzyć produkt wydajny stabilny i łatwy w integracji.

W zestawie znajduje się standardowy zestaw akcesoriów: kabel zasilający, śrubki i okablowanie modularne. Do mniej standardowych należy duży (135 mm), podświetlany czterema czerwonymi diodami LED, wentylator wyposażony w jedenaście przezroczystych łopatek. Wyposażony w dwa łożyska kulkowe mechanizm nie tylko wygląda estetycznie i spodoba się modderom, ale przede wszystkim działa bardzo cicho i zapewnia sprawne odprowadzanie ciepła. Nawet przy dużym obciążeniu generowany przez wentylator szum nie był irytująco głośny, choć oczywiście dało się go usłyszeć.

Główne kable mają długość 45 cm, co przy bardzo dużych obudowach może nie być wystarczające. Dołączone kable modularne oferują bogaty zestaw wtyków: 6x SATA, 6x Molex, 1x FDD, 1x 6/8-pin PCIe, 1x 6-pin PCIe. To aż nadto jak na przeciętny komputer.

W OCZ550FTY zastosowano kondensatory marki Su’scon, które niestety nie cieszą się najlepszą opinią. Niemniej jednak zasilacz ma certyfikat 80 Plus Bronze i jest sprzedawany z trzyletnią gwarancją producenta. Modele z tej samej serii o mocy 750 i 1000 W oferowane są z gwarancją pięcioletnią.

Zabezpieczenia:

OVP – zabezpieczenie nadmiarowo-napięciowe

SCP – zabezpieczenie zwarciowe

OPP – zabezpieczenie przeciążeniowe

UVP – zabezpieczenie niedomiarowo-napięciowe

Stabilność działania zasilacza nie budzi zastrzeżeń. W zakresie od 50 do 80 proc. obciążenia napięcia wyjściowe są stałe i dopiero przy pełnym obciążeniu nieco spadają. W każdym zakresie mieszczą się one jednak w normach ustalonych dla ATX. Możemy zatem mieć pewność, że Fatal1ty nie będzie sprawiał problemów nawet jeśli od czasu do czasu wymagać będziemy od niego nieco więcej.

Wejście Napięcie Prąd Częstotliwość
100-240 V 10 A 50-60 Hz
Wyjście +3.3 V +5 V 2x +12 V -12 V +5 VSB
25 A 25 A 2x 25 A 0,3 A 2,5 A
150 W 450 W 3,6 W 12,5 W
Moc maksymalna 550 W
Cena 330 zł
Info www.firepower-technology.com