Rocznie marnujemy 730 tysięcy megawatogodzin prądu

Jeśli przemnożymy ilość marnowanej energii przez prawie 10 milionów gospodarstw domowych – właśnie w tylu polskich domach znajduje się przynajmniej jeden komputer – wynik okaże się alarmujący. Jako społeczeństwo rocznie marnujemy bowiem ponad 730 tysięcy megawatogodzin prądu. To ilość energii, która wystarczyłaby do zasilenia II linii warszawskiego metra przez blisko 21 lat.
Rocznie marnujemy 730 tysięcy megawatogodzin prądu
Według analiz Microsoftu przeciętny Polak spędza przed komputerem 4 godziny dziennie, rocznie jest to średnio 1460 godzin. 5-letni laptop zużywa minimum 65W prądu na godzinę (w przypadku desktopa wynik ten może być nawet kilkukrotnie wyższy!). To aż 4-krotnie więcej niż komputer mobilny, który kupilibyśmy dziś. Łatwo można zatem oszacować, że inwestycja w nowszy komputer pozwoliłaby nam zaoszczędzić 73 tys. watogodzin rocznie. Taka ilość energii wystarczyłaby na przejechanie samochodem elektrycznym trasy z Warszawy do Gdyni. Bardziej obrazowe porównanie może stanowić fakt, że energia ta odpowiada wartości ponad 14,5 tys. baterii, zwanych popularnie “paluszkami”.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Intela przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych wynika, że polscy użytkownicy przykładają dużą wagę do parametrów technicznych komputera, choć póki co na pierwszy plan wysuwają się cechy niezwiązane wprost z poborem energii. Aż 85 proc. ankietowanych właśnie wydajność komputera uznało za kluczowy parametr. Ponad 80 proc. badanych wśród najważniejszych cech wymieniło także długi czas pracy na baterii, a trzy czwarte respondentów do tej listy dodało krótki czas uruchamiania się komputera. To, aby sprzęt był lekki, a do tego estetyczny było ważne dla odpowiednio: 62 i 51 proc. badanych.

Polacy oczekują od swoich komputerów przede wszystkim wysokiej wydajności, krótkiego czasu uruchamiania oraz – w przypadku laptopów – długiej pracy na baterii. Użytkownicy notebooków stawiają także na poręczne gabaryty oraz niską waga. Chcielibyśmy dodać do tej listy także wyższą efektywność energetyczną. Układy najnowszej generacji są w stanie oferować doskonałe osiągi przy bardzo niskim poborze prądu. Właśnie dlatego zakup nowego komputera to obecnie najłatwiejszy sposób na zaoszczędzenie czasu i energii – dodaje Krzysztof Jonak z Intela.