UMI Iron Pro – następca udanego Irona

Metalowa obudowa, czytnik linii papilarnych i przystępna cena

Na swojej stronie UMI opublikowało dziś kolejne szczegóły dotyczące przygotowywanego do wprowadzenia na rynek modelu Iron Pro. Jest to następca udanego i testowanego przez nas modelu Iron. Tym razem informacja została podana w formie porównania z Elephone P8000.

W tekście UMI wskazuje sześć czynników, które stanowią przewagę Iron Pro nad P8000.

1. Bezpieczeństwo

Android jako platforma znany jest z tego, że ma problemy z bezpieczeństwem. Otwarta natura systemu czyni go jeszcze bardziej podatnym na ataki i włamania. Jako że smartfony stały się urządzeniami bardzo osobistymi, bezpieczeństwo nieraz jest czynnikiem decydującym o zakupie. Producenci starają się wyjść na przeciw oczekiwaniom użytkowników i stosują w swoich produktach użyteczne rozwiązania zabezpieczające.

Chociaż Elephone P8000 także wyposażony jest czytnik linii papilarnych, UMI zapewnia, że Iron Pro oferuje znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa. Oferuje on trzy różne zabezpieczenia: skaner siatkówki, linii papilarnych i rozpoznawanie głosu. Skaner linii papilarnych Irona Pro ma też być znacznie lepszy niż ten z P8000. Ma on wklęsłą budowę i umożliwia odblokowanie smartfonu niezależnie od kierunku ułożenia palca (360-degree). Ma też mieć większą czułość i działać szybciej.

2.USB typu C

Nie da się zaprzeczyć, że USB typu C stanowi nowy standard jeśli idzie o łączność. Pojawia się on w coraz większej liczbie modeli. Przede wszystkim umożliwia on podłączenie kabla dowolną stroną, co zdecydowanie ułatwia korzystanie z portu. Jako że coraz większa rzesza producentów stosuje to rozwiązanie, wkrótce popularne staną się także uniwersalne kable. Niedługo można się też spodziewać możliwości ładowania innych urządzeń podłączonych do portu USB naszego smartfonu.

UMI zaznacza, że Elephone P8000 zawiera zwykły port UBB 2.0 przez co Iron Pro jest urządzeniem nowocześniejszym.

3. Wzmacniacz słuchawkowy z redukcją szumów

Smartfony stały się naszymi podstawowymi odtwarzaczami muzyki, głownie dlatego, że zawsze mamy je przy sobie. Dźwięk wydobywający się z głośników nie jest w tym przypadku aż tak istotny, jak ten odtwarzany przez słuchawki.

Porównując Irona Pro do Elephone P8000, UMI wskazuje na słabą jakość głośników i dźwięku wydobywającego się ze słuchawek tego drugiego. Według UMI dźwięk jest zniekształcony (niedostatecznie wyraźne wysokie i niskie tony, duże zakłócenia i szumy). UMI chwali się zastosowaniem w Ironie Pro wzmacniacza słuchawkowego z redukcją szumów, co ma zapewnić dźwięk, który zadowoli nawet audiofilów. Wkrótce się przekonamy czy mu się to udało.

4. Aplikacje monitorujące zdrowie

Podobnie jak model Iron, Iron Pro ma wbudowany sensor pozwalający monitorować tętno. Choć nie należy traktować jego wskazań jak urządzenia medycznego, to wyniki były zaskakująco dokładne (błąd w granicy kilku uderzeń na minutę). Jeśli UMI poprawiło czułość w stosunku do Irona (pomiar trwał dość długo, a poruszenie palcem kończyło się przerwaniem odczytu), to funkcja ta może się okazać przydatna dla osób aktywnie uprawiających sport.

W informacji, którą zamieściło na swojej stronie UMI czytamy, że model Iron Pro będzie miał jeszcze szerszy zakres możliwości. Smartfon ma wskazywać nie tylko puls, ale także poziom cholesterolu, poziom cukru oraz ma zapisywać historię spalonych kalorii. Szczególnie ciekawi nas działanie glukometru, jako że większość bezinwazyjnych metod pomiarów jest dopiero w fazie testów. Istnieją co prawda urządzenia, które umożliwiają takie pomiary, ale wymagają one dodatkowych sensorów bądź przyklejanych do skóry, bądź zakładanych na ucho w formie klipsa. Studenci z WAT pod kierownictwem mjr dr inż. Mariusza Chmielewskiego opracowali też metodę mierzenia poziomu cukru z wykorzystaniem światła, podobnie jak obecnie mierzy się np. tętno. Metoda o której szerzej usłyszeliśmy w maju 2015 roku jest jednak dopiero w fazie testów. Trudno zatem uwierzyć w zapewnienia marketingowców UMI, jeśli jednak to co czytamy na stronie okaże się prawdą, to Iron Pro będzie prawdziwie rewolucyjnym rozwiązaniem. My jednak podchodzimy do tego bardzo sceptycznie.

Bardziej prawdopodobnie brzmi obecność sensora umożliwiającego pomiar natężenia promieniowania UV. Taka funkcjonalność była już zapowiadana w przypadku modelu Iron, jednak do dnia dzisiejszego nie doczekaliśmy się wersji oprogramowania oferującej tą funkcjonalność.

5. Lepsza kamera

UMI zapewnia, że sensor Sony IMX214, w który wyposażony jest Iron Pro, daje znacznie lepsze efekty niż ten z Elephone P8000. Oba mają rozdzielczość 13 megapikseli. Zdjęcia z Elephone mają mieć więcej szumów, zwłaszcza te wykonywane w słabych warunkach oświetleniowych.

Kamera przednia o rozdzielczości 8 megapikseli wyposażona jest w diodę doświetlającą oraz aperturę f/2,2 i w porównaniu z P8000 (5 Mpix) również ma zapewniać lepszą jakość zdjęć.

6. Kolorowa dioda powiadomień

Ten element znamy już z UMI Iron i trzeba przyznać, że umieszczona w dolnej części obudowy dioda sprawdza się bardzo dobrze. Ponadto jest bardzo estetyczna, a możliwość konfiguracji kolorów podświetlenia w zależności od rodzaju powiadomienia to bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki temu spoglądając na telefon od razu wiemy czy zgłasza on nieodebrane połączenie, nową wiadomość email czy SMS.

Podświetlenie nie jest stałe, tzn. dioda nie działa w trybach włączony/wyłączony, zamiast tego płynnie przygasa i rozbłyska dając bardzo przyjemny efekt. Aktualnie dioda podświetla się na trzy kolory: czerwony, zielony i niebieski. Jako że model Iron oferował większą paletę barw, możemy się spodziewać, że Iron Pro będzie obsługiwać kolejne kolory po aktualizacji oprogramowania.

Wcześniejsze „przecieki” wskazują na dość przyzwoitą specyfikację modelu Iron Pro i atrakcyjne wersje kolorystyczne. Podsumowując, to czego dowiedzieliśmy się wcześniej, model ten będzie wyposażony w 5,5-calowy wyświetlacz Full HD (1920×1080 pikseli), układ MediaTek MT6795 (Helio X10) wspomagany przez rdzeń graficzny Mali-T720, 3 GB pamięci RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej. Będzie to oczywiście model Dual-SIM z możliwością zastąpienia jednej z kart SIM, kartą pamięci micro SD. Wygląd zewnętrzny Iron Pro będzie niemal taki sam jak modelu Iron, z tym że ma się też pojawić wersja z obudową w kolorze różowego złota (rose gold), podobna m.in. do iPhone’a.

Reklama