74% Internautów nie rozpoznaje zagrożeń online

A Ty? Przetestuj swoją wiedzę w quizie.

Świadomość cyberzagrożeń wśród użytkowników internetu została sprawdzona za pośrednictwem quizu, w którym uczestnicy zostali poproszeni m.in. o wskazanie, który plik wybraliby z podanej listy, gdyby chcieli pobrać utwór „Yesterday” grupy The Beatles. Spośród czterech opcji pobierania tylko jedna stanowiła bezpieczny plik.wma, który celowo posiadał nazwę z literówką – „Betles.Yesterday.wma”. Opcja ta została wybrana przez zaledwie jedną czwartą (26%) respondentów, którzy zauważyli, że jest to bezpieczny typ pliku mimo literówki w nazwie. Najbardziej niebezpieczny wariant – wykonywalny plik.exe – zawierał dobrze znany termin MP3 w swojej nazwie („Beatles_Yesterday.mp3.exe”) i został wybrany przez jedną trzecią (34%) respondentów. 14% wybrało wygaszacz ekranu (.scr) – typ pliku, który ostatnio wykorzystywany był do rozprzestrzeniania szkodliwych materiałów, natomiast 26% wybrało opcję.zip, która również mogła zawierać niebezpieczne pliki.

Podczas badania jedynie 24% użytkowników potrafiło rozpoznać prawdziwą stronę internetową, nie wybierając wersji phishingowej. Ponadto, mając określić strony internetowe, na których można podać swoje dane, ponad połowa (58%) użytkowników wskazała wyłącznie fałszywe strony internetowe.

Aby samemu wziąć udział w quizie przygotowanym przez Kaspersky Lab i przekonać się o poziomie własnej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa, wystarczy wejść

NA PODANĄ STRONĘ. Po udzieleniu odpowiedzi dowiecie się dokładnie, nad którym aspektem internetowego bezpieczeństwa byłoby warto popracować i z których nawyków warto zrezygnować.