Dron, który utrzyma się w powietrzu tak długo, jak zechcesz

Jedną z bolączek komercyjnych dronów są małe pojemności akumulatorków, które powodują, że lot musi być ograniczany do 15-20 minut. Amerykańska firma CyPhy Works dostarcza organizacjom rządowym specjalistyczne drony pozbawione takiego problemu. Wkrótce staną się one dostępne na rynku komercyjnym.

PARC (Persisten Aerial Reconnaissance and Communications) rzeczywiście może utrzymać się w powietrzu praktycznie nieograniczoną ilość czasu. Haczyk polega jednak na tym, że dron „przywiązany” jest specjalnym rodzajem kabla zbudowanego z mikrowłókien do stałego źródła energii. Przewód ten służy nie tylko dostarczaniu prądu, ale też może być wykorzystywany do transmisji danych. W razie krytycznej sytuacji, w której przewód uległby rozerwaniu dron posiada wbudowany własny akumulator, który pozwala na utrzymanie go w odpowiedniej pozycji i wylądowanie.

Ograniczona mobilność (dron może wznieść się na wysokość 152 m) z pewnością sprawi, że nie będzie cieszył się on sporym zainteresowaniem, ale na pewno znajdzie swoich amatorów wśród naukowców zbierających dane z różnych obszarów, kamerzystów przeprowadzających transmisje z wydarzeń kulturalno-sportowych czy osób szukających alternatywnej formy monitoringu. Cena urządzenia, ani jego data premiery dla rynku komercyjnego nie została jeszcze ujawniona, ale zainteresowani mogą śledzić informacje na oficjalnej stronie firmy.
0
Źródło: Engadget.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.