Li-Fi: bezprzewodowa sieć 100x szybsza od Wi-Fi

Li-Fi to nowa technologia transmisji danych z wykorzystaniem widzialnego światła. Pierwsze testy przeprowadzone w Talinie wypadły bardzo obiecująco.

Nowy sposób bezprzewodowej transmisji danych opracowała estońska firma Velmenni, która po kilku udanych testach laboratoryjnych zdecydowała się na przetestowanie Li-Fi w bardziej naturalnych warunkach. Tak właśnie nowy sposób komunikacji bezprzewodowej trafił do kilku biur i obiektów przemysłowych. Jak poradziło sobie Li-Fi?

Transfer na poziomie 1GB/s osiągnięto bez większych problemów. Co prawda w porównaniu do testów laboratoryjnych, gdzie przepustowość sieci potrafiła „wyciągnąć” nawet 224 gigabitów na sekundę, 1 gigabajt na sekundę wypada dość blado, jednak to nadal 100 x szybciej niż większość bezprzewodowych sieci Wi-Fi.

Li-Fi przesyła dane za pomocą widzialnego światła – oryginalna, angielska nazwa to visible light communication, w skrócie: VLC. VLC to fale światła z zakresu od 400 do 800 terahertzów (THz), emitowane przez inteligentne żarówki LED, które „migają” z bardzo wysoką częstotliwością przesyłając tym samym informacje zapisane zerojedynkowo – przypomina to wersję alfabetu Morse’a stworzoną z myślą o o wiele szybszych od ludzi maszynach. „Miganie” LED-ów odbywa się z tak dużą częstotliwością, że ludzkie oko nie jest w stanie go zarejestrować – jeśli więc myśleliście, że praca w miejscu, w którym działa Li-Fi doprowadziłaby Was do szaleństwa, to źle myśleliście.

Estońska firma Velmenni nie planuje jak na razie wdrażać swojej technologii na szerszą skalę, jednak CEO firmy – Deepak Solanki w wywiadzie dla IBTimes UK wspomniał, że Velmenni nawiązało już współpracę z kilkoma firmami, które w niedalekiej przyszłości zaczną korzystać z Li-Fi.

0
Źródło: sciencealert
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.