Picsbuffet: nowy typ wyszukiwarki zdjęć

Zdjęć w Sieci jest tak dużo, że wyszukiwanie właściwego przypomina trochę przetrząsanie stogu siana w poszukiwaniu igły. Ale być może jest na to sposób.

Picsbuffet to wyszukiwarka opracowana przez naukowców z HTW Berlin, działająca na prostych, ale bardzo wygodnych zasadach. Po pierwsze, wyszukane zdjęcia wyświetlane są w postaci mozaiki 3D, dzięki czemu łatwo możemy je przeglądać, przesuwając po prostu fragment zdjęciowej „mapy” w różne strony. Dodatkową pomocą służy nam w tym przypadku „mapa termiczna” w lewym górnym rogu, dzięki której łatwiej trafimy na obszary, na których mamy większe prawdopodobieństwo znalezienia zdjęcia zgodnego z wyszukiwaną frazą.

Po drugie, mamy też do dyspozycji mechanizm pięciu warstw (obsługa kółkiem myszki), dzięki któremu możemy mniej lub bardziej konkretyzować poszukiwania. Im wyższa warstwa, tym zdjęcia bardziej różnią się od siebie, natomiast im niższa, tym bardziej są do siebie podobne.

Wyszukiwarka nie marnuje miejsca na wyświetlanie większych zdjęć lub linków do nich – to wszystko wyświetla się dopiero po kliknięciu na wybrany obraz. Wszystko działa płynnie i niesamowicie wygodnie, choć zastrzeżenia można mieć jeszcze do szczegółowości bazy wyszukiwanych zdjęć. Miejmy nadzieję, że z czasem się to zmieni, a na razie zachęcamy was do wypróbowania tej niezwykłej wyszukiwarki (na razie działającej tylko z poziomu przeglądarek Chrome i Opera).

0
Źródło: picsbuffet.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.