10-rdzeniowy MediaTek Helio X20 już w benchmarkach

Oficjalną zapowiedź potężnego procesora MediaTeka poznaliśmy już w maju tego roku, ale dopiero teraz możemy sobie wstępnie wyobrazić, do czego tak naprawdę jest zdolny.

MediaTek Helio X20 to pierwszy na świecie procesor mobilny (a konkretniej układ SoC, który na nim bazuje), wyposażony aż w 10 rdzeni: 2 Cortex-A72 z taktowaniem 2,5 GHz, 4 Cortex-A53 z taktowaniem 2,0 GHz oraz 4 Cortex A-53 z taktowaniem 1,4 GHz. Wspomagany jest także układem graficznym ARM Mali-T800.

Problem polega na tym, że choć o procesorze wiemy już od pewnego czasu, to była to do tej pory wiedza wyłącznie teoretyczna – oficjalna produkcja tego układu ma się rozpocząć w 2016 roku i to gdzieś w jego drugim kwartale. Dopiero wtedy poznamy też zapewne urządzenia mobilne (w tym smartfony), które będą ten układ wykorzystywały. Jeśli jesteście ciekawi, jakie to będą urządzenia i ile tak naprawdę jest wart nowy układ MediaTeka, to pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość, ale…

Ale możemy jednak tę ciekawość przynajmniej częściowo zaspokoić. Wszystko dzięki temu, że wyniki MediaTeka Helio X20 „wypłynęły” w bazie wyników benchmarku Geekbench. I wyglądają naprawdę imponująco! W teście wielordzeniowym Helio X20 uzyskał wynik 7037 punktów. To bardzo dużo! Dla porównania, Huawei Kirin 950 zdobył w tym teście 6245 punktów, Snapdragon 820 (wersja przedprodukcyjna) 5400 punktów, zaś procesor Apple A9 – 4578 punktów. Przewaga 10-rdzeniowego MediaTeka jest więc ogromna.

W teście badającym wydajność pojedynczych rdzeni różnice między tymi czterema układami nie są już tak wyrażne. Helio X20 zdobył 2094 punktów, podczas gdy Huawei Kirin 950 tylko 1871 punktów. Od układu MediaTeka mocniejsze okazały się za to Snapdragon 820 (2320 punktów) i Apple A9 (2576 punktów).

Oczywiście warto pamiętać o tym, że sama wydajność to jeszcze nie wszystko, liczą się również takie parametry, jak zużycie energii (wraz ze sprawnością układów, które ją oszczędzają) czy sama kultura pracy (i ewentualnie przegrzewanie układu). Niemniej to, co już wiemy o MediaTeku Helio X20, wygląda naprawdę obiecująco.

0
Źródło: gsmarena.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.