25 lat temu narodziła się pierwsza strona internetowa

20 grudnia 1990 roku Tim Berners-Lee opublikował pierwszą na świecie stronę WWW.

Pełnoletniość sieć internetowa osiągnęła już kilka lat temu, natomiast obecnie możemy mówić o „srebrnych godach” stron internetowych. Ćwierć wieku (a dokładniej: ćwierć wieku i jeden dzień) to w czasach pędzącego postępu technicznego cała wieczność. Jednak można też spojrzeć na tę sprawę inaczej: być może za kilkaset lat to właśnie ten moment historycy uważać będą za początek nowej epoki, zwanej po prostu epoką internetu.

Oczywiście wyrażenie „pierwsza strona internetowa” wymaga kilku uwag doprecyzowujących. Po pierwsze, trzeba wspomnieć, że nie była to jeszcze strona ogólnie dostępna, ponieważ powołano ją do życia w sieci CERN (tak, tej samej, która zajmuje się badaniami jądrowymi w Genewie). Tym samym wiemy nie tylko, kiedy narodziła się pierwsza strona internetowa, ale i znamy miejsce narodzin;-)

Berners-Lee już w październiku 1990 udostępnił w sieci CERN program o nazwie „WorldWideWeb”, zaś 20 grudnia, wykorzystując środowisko NeXTStep opublikował stronę internetową, stanowiącą tak naprawdę próbę przechowywania i wymiany informacji w tejże sieci. Dopiero jednak latem kolejnego, 1991 roku internet stał się siecią otwartą, w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. I to jest równocześnie drugie zastrzeżenie – pamiętajcie prosimy, że strony WWW i sieć internetowa to wyrażenia bliskoznaczne, ale to nie jest jedno i to samo.

0
Źródło: Engadget.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.