80 procent użytkowników z nieaktualnym Androidem

Tylko 20 procent użytkowników posiada przenośne urządzenia wyposażone w najnowszą wersje systemu Android. Powyższe dane pochodzą z badania przeprowadzonego w październiku 2015 wśród użytkowników urządzeń z Androidem i aplikację mobilną G Daya. Jedną z przyczyn braku aktualizacji jest długie oczekiwanie na nowe wersje wprowadzane przez producentów sprzętu lub nawet ich brak w przypadku starszych urządzeń.

W badaniu Mobile Malware Report Q3/2015, pracownicy G Data sprawdzili wersje Androida zainstalowane na smartfonach i tabletach z zabezpieczeniami tej firmy. Około 80 procent używa starszych wersji Androida, z niezabezpieczonymi lukami. Zaledwie 20 procent używa aktualnej wersji systemu. W czasie, kiedy przeprowadzano badania tzn. październiku 2015 roku na rynku pojawiła się najnowsza wersja systemu Android 6.0 pod nazwą Marshmallow.

Pod koniec trzeciego kwartału 2015 roku odnotowano 1 575 644 złośliwych plików na Androida. Dla porównania w całym 2014 roku pracownicy G Data SecurityLabs wykryli 1 548 129 mobilnych szkodników. Tylko w trzecim kwartale tego roku było ich 574 706, co oznacza 50 procentowy wzrost w porównaniu do tego samego okresu czasu w roku poprzednim.

Trendy i prognozy:

  • § Android jako furtka do Internetu Rzeczy. Począwszy od aplikacji fitness, aż po oprogramowanie w samochodach, coraz więcej urządzeń jest podłączonych do sieci i może być obsługiwanych przez smartfony oraz tablety. Tego typu aplikacje jak i sam system operacyjny Android stają się interesującym celem dla cyberprzestępców
  • § Więcej smartfonów z preinstalowanym malwarem. W niektórych mobilnych urządzeniach pojawia się zmanipulowany firmware.
  • § Zaawansowany malware dla bankowości online. Eksperci z G Data SecurityLabs przewidują wzrost jeszcze bardziej zaawansowanych ataków przeprowadzanych za pośrednictwem złośliwych aplikacji na klientów bankowości internetowej, korzystających z systemów Android i Windows. Celem kryminalistów jest przejęcie danych transakcyjnych, którymi posługują się internauci.
0
Źródło: G DATA
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.