Mnóstwo nowości od AMD!

FreeSync trafi do...

Technika AMD FreeSync będzie działać również poprzez HDMI. Dotychczas FreeSync działało wyłącznie poprzez DisplayPort (podobnie konkurencyjna technologia), ale teraz możliwe będzie tworzenie ekranów zgodnych z FreeSync podłączanych przez HDMI. Pierwsze ekrany z FreeSync działającym za pośrednictwem HDMI pojawią się w 1 kwartale 2016. Wśród partnerów, którzy pracują nad produktami wykorzystującymi to rozwiązanie są Acer, LG, Samsung, Realtek, Novatek i Mstar Semiconductor – zapowiedziano już 8 monitorów. Co ważne, funkcja FreeSync jest zgodna z nadchodzącymi rozwinięciami standardu HDMI.

Technologia FreeSync jest numerem 1 w branży pod względem liczby dostępnych ekranów oraz producentów monitorów. Wynika to z faktu, że FreeSync jest technologią nie wymagającą opłat licencyjnych ani montażu własnościowych podzespołów. Z każdym miesiącem przybywa monitorów obsługujących FreeSync na rynku, które są coraz lepsze. Przykładowo są na rynku już ekrany Full HD 144 Hz z FreeSync funkcjonującym w zakresie 35-144 Hz za nieco ponad 1100 zł. Są też modele za mniej niż 600 zł, podczas gdy najtańsze modele z konkurencyjną technologią trudno dostać za mniej niż 1500 zł.

Pierwszym laptopem dla graczy z technologią FreeSync będzie Lenovo Y700, który w cenie 899 USD oferuje ekran IPS Full HD, procesor AMD FX-8800P (Carrizo) i kartę graficzną Radeon R9 M380. Funkcja FreeSync realizowana jest za pośrednictwem standardu eDP, a kontrolerem wyświetlacza jest sam procesor APU (nie potrzeba skalera).

Wraz z udostępnieniem Radeon Software Crimson Edition została wprowadzona funkcja LFC (Low Framerate Compensation), która za sprawą adaptacyjnego algorytmu automatycznie dostosowuje częstotliwość odświeżania i generowanych klatek, aby zapobiec przycięciom animacji. Nie wymaga ona konfiguracji od użytkownika.

Przyszłoroczną rewolucją będą ekrany HDR (pierwsze zapowiedziano na drugą połowę 2016), które wymagają jednakże lepszej obsługi kolorów, algorytmów tonalnych, kodowania obrazu. Karty graficzne Radeon z 2016 roku zapewnią 10-bitowy kolor w rozdzielczości 4K i 60 Hz.

Przyszłoroczne karty graficzne Radeon zapewnią obraz w rozdzielczości 4K, odświeżaniu 120 Hz i próbkowaniu kolorów 4:4:4. Pierwsze ekrany 4K 120 Hz z dynamicznym odświeżaniem powinny wejść na rynek w 4 kwartale 2016. Zapewnią też obsługę ekranom 5K 60 Hz przy próbkowaniu 4:4:4 za pomocą jednego kabla.

Przyszłoroczne karty graficzne Radeon, które będą obsługiwać standard DisplayPort 1.3 HBR3, który zapewnia nawet 80% wyższą przepustowość niż HDMI 2.0, a przy tym wykorzystuje istniejące połączenia – nie potrzeba nowych kabli. Standard ten pozwoli tworzyć nowej jakości ekrany, których odświeżanie może dochodzić nawet do 240 Hz.