Samsung prezentuje procesor do monitorowania stanu zdrowia

Koreański gigant szykuje się na ekspansję na nowe rynki.

Rynek inteligentnych urządzeń do monitorowania kondycji organizmu bardzo szybko się rozwija. Rośnie też świadomość użytkowników i ich potrzeba dbania o zdrowie, dlatego coraz więcej osób poszukuje sposobów monitorowania swoich wskaźników biologicznych lub parametrów dotyczących kondycji, aby mieć stałą kontrolę nad stanem swojego zdrowia — powiedział Ben K. Hur, Vice President of marketing, System LSI business w Samsung Electronics. –

Nowy Procesor Samsung, który może przetwarzać pięć różnych sygnałów biometrycznych, to najbardziej uniwersalny chip do monitorowania kondycji organizmu dostępny obecnie na rynku. Oczekujemy, że stworzy on wiele nowych możliwości w zakresie usług dotyczących zdrowia.

Dzięki zastosowaniu nie tylko analogowych układów wejściowych (Analog Front Ends, AFE), lecz także mikrokontrolera (MCU), układu scalonego zarządzającego poborem mocy (PMIC), cyfrowego procesora sygnału (DSP) i pamięci eFlash, Bio Procesor może przetwarzać mierzone biosygnały bez konieczności korzystania z elementów zewnętrznych. W porównaniu z łączną powierzchnią elementów dyskretnych Bio Procesor stanowi zaledwie około jedną czwartą ich łącznej wielkości. Dzięki temu nadaje się do zastosowania w małych urządzeniach ubieralnych, oferując też wiele możliwości w zakresie projektowania nowych rozwiązań.

Jeszcze niedawno możliwość monitorowania samego rytmu serca była niezwykle atrakcyjną funkcją. Tymczasem dziś od urządzeń ubieralnych oczekuje się zdolności pomiaru różnych parametrów związanych z kondycją organizmu. W odpowiedzi na te oczekiwania Samsung opracował Bio Procesor w taki sposób, aby połączyć pięć AFE, w tym analizę impedancji bioelektrycznej (BIA), fotopletyzmografię (PPG), elektrokardiogram (ECG) oraz pomiar temperatury skóry i reakcji skórno-galwanicznej (GSR). A wszystko to w ramach jednego rozwiązania w formie chipu, umożliwiającego odpowiednio pomiar zawartości tłuszczu i masy mięśni szkieletowych, częstości skurczów i rytmu serca, temperatury skóry i poziomu jej napięcia. Zastosowanie kombinacji tych danych wejściowych dotyczących kondycji można rozważyć dodatkowo w odniesieniu do różnych nowych przypadków użycia.

Szybszy rozwój produktów oraz lepsze zrozumienie nowego Bio Procesora Samsunga będzie możliwe dzięki udostępnieniu platform referencyjnych dla urządzeń ubieralnych, które pozwalają na przedstawienie różnych przypadków wykorzystania rozwiązania. Jego potencjał jest widoczny na przykładzie urządzeń referencyjnych o tak niewielkich rozmiarach jak opaski i nakładki na rękę, które zapewniają możliwości pomiaru różnych wskaźników związanych z kondycją organizmu.