Samsung tworzyć będzie chipy dla AMD

Opracowanie i wdrożenie nowoczesnej technologii produkcji wafli krzemowych po raz kolejny może okazać się dla Samsunga bardzo opłacalne.

To nie jest pierwszy przypadek, w którym koreański Samsung występuje w roli podwykonawcy układów wykorzystywanych później przez inne firmy. Najbardziej znany przykład takiej współpracy to oczywiście procesory z serii A wykorzystywane w kolejnych generacjach smartfonów firmy Apple, choć wygląda na to, że akurat iPhone 7 (i układ A10) produkowany będzie bez udziału koreańskiej firmy. Z usług Samsunga w tej dziedzinie korzystała także Nvidia.

Wkrótce, według informacji, do których dotarł portal ETNews, do grona klientów Samsunga zaliczać będzie się także AMD. Koreański portal donosi, że Samsung Electronics podpisał z AMD kontrakt na dostawę chipów do następnej generacji procesorów Zen oraz układów graficznych Greenland, należących do rodziny Arctic Island. Będą one produkowane w 14-nanometrowym procesie litograficznym drugiej generacji.

Warto jednak zauważyć, że Samsung nie będzie jedynym dostawcą chipów dla AMD – producent procesorów i układów do kart graficznych korzystać będzie również z usług firmy Global Foundry, której fabryki również wykorzystują 14-nanometrowy proces technologiczny. Procentowe udziały obu producentów nie są na razie znane.

0
Źródło: etnews.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.