Wojna w Syrii narzędziem cyberoszustów

Uwaga na maile zawierające prośbę o pomoc w zainwestowaniu ogromnych sum pieniędzy.

fot. Wikipedia

fot. Wikipedia

Większość oszukańczych wiadomości pochodzi rzekomo od obywateli syryjskich ubiegających się o azyl w Europie i zawiera prośbę o pomoc w zainwestowaniu ogromnych sum pieniędzy. Wielu nadawców podszywa się pod kobiety, których mężowie rzekomo zostali zabici lub zmarli, a one posiadają ogromną kwotę pieniędzy, którą chcą przelać na konto w innym państwie, i pragną wyjechać z Syrii. Aby dodać wiadomościom większej wiarygodności, wiele z nich zawiera odsyłacze do rzeczywistych stron portali informacyjnych oraz wzmianki o rzeczywistych wydarzeniach i prawdziwych osobach.

Oprócz obiecywania nagrody finansowej w zamian za pomoc oszuści żerują na uczuciach żalu i współczucia, prezentując niezwykle emocjonalne historie osobiste. Obejmują one skargi dotyczące prześladowań ze strony prezydenta oraz opowieści kobiet, które wskutek bombardowania straciły całą rodzinę.

Większość omawianych e-maili jest napisana po angielsku, jednak eksperci z Kaspersky Lab zidentyfikowali także wiadomości w języku niemieckim, francuskim i arabskim. Autor niemieckojęzycznej wiadomości twierdził na przykład, że musi dokonać przelewu 16 milionów dolarów zarobionych na sprzedaży ropy z kraju.

W przypadku otrzymania wiadomości od nieznanego nadawcy należy zachować jak największą ostrożność, a w przypadku wątpliwości – wyrzucić ją do kosza.