Android 6.0 Marshmallow tylko na 0,7% urządzeń

Google poinformowało o udziałach rynkowych swoich poszczególnych wersji systemu Android. Cóż, jak zwykle nie widać jakichś wielkich powodów do dumy.

Od lat dużym problemem systemu Android jest jego pogłębiona fragmentacja, choć warto pamiętać o tym, że wynika to również ze specyfiki sytuacji rynkowej. Jeśli porównać Androida do systemu mobilnego firmy Apple (która rewelacyjnie rozwiązała kwestię aktualizacji systemu na starszych urządzeniach), to bezpośrednim odpowiednikiem byłyby tylko firmowane przez Google urządzenia z serii Nexus – a te aktualizowane są naprawdę szybko.

Natomiast większość telefonów i tabletów z systemem Android produkowana jest przez niezależne od Google firmy, a ich oprogramowanie zawiera zwykle dodatkowe nakładki i funkcje, dlatego wymaga od producentów opracowania własnych nowych wersji systemu. A z tym bywa bardzo różnie – tak naprawdę tylko nieliczne, topowe modele najważniejszych producentów w ogóle mogą liczyć na aktualizację.

Rezultatem takiego stanu rzeczy są właśnie statystyki, które po raz kolejny zaprezentowało Google. Szczegóły prezentuje poniższa tabelka i wykres, ale wymaga on jeszcze co najmniej krótkiego komentarza. Przede wszystkim szokować może fakt, że około 3 miesiące po debiucie najnowszej wersji Androida (6.0 Marshmallow) korzysta z niego tylko 0,7% urządzeń. Taka sytuacja w przypadku urządzeń firmy Apple byłaby nie do pomyślenia, ale pamiętajmy o tym, że nie zależy to tylko od firmy Google, lecz od niezależnych producentów.

Tak czy siak, liczba urządzeń korzystających z najnowszego Androida powoli rośnie, ale… nadal jeszcze szybciej rośnie liczba urządzeń korzystających z poprzedniej wersji KitKat. Pokrywa się to zresztą z tym, co ze zdziwieniem możemy obserwować na rynku: wiele nowych smartfonów debiutuje z Androidem 5.1 Lollipop na pokładzie, a nie z najnowszym 6.0 Marshmallow. Ta sytuacja może się zmienić dopiero po targach MWC 2016, ale… nawet to nie jest pewne.

W każdym razie Android 5.0 i 5.1 są już obecne na niemal jednej trzeciej wszystkich smarftonów i tabletów z tym systemem – łącznie jest to 32,6%. Dominuje jednak Android czwartek generacji: KitKat (36,1% urządzeń), Jelly Bean (łącznie 24,7%) i jeszcze starszy Ice Cream Sandwich (2,7%).

0
Źródło: Google
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.