Łącza podczas finału WOŚP rozgrzane do czerwoności

Nawet 1,96 Gb/s – tyle wyniósł maksymalny ruch internetowy podczas 24. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To o ponad połowę więcej niż w poprzednim roku, zaś w porównaniu do wyniku sprzed dwóch lat natężenie wykorzystania łączy wzrosło ponad dwukrotnie – wynika z danych Atmana, największego operatora centrum danych w Polsce, który odpowiadał za zapewnienie łączności telekomunikacyjnej.

Ruch wchodzący na stronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy systematycznie piął się w górę od godzin porannych. O godzinie 9 sięgnął on 0,25 Gb/s, o 18 wyniósł już blisko 1,5 Gb/s, przekraczając tym samym największą do tej pory odnotowaną wartość w historii WOŚP. Rekord padł w godzinach 19-21. Wtedy ruch zbliżył się do wartości 2 Gb/s i na wysokim poziomie utrzymywał się aż do północy. Co ciekawe, o 1 w nocy Atman wciąż rejestrował duży ruch na stronie licytacji WOŚP. Transmisję telewizyjną z finału WOŚP za pośrednictwem Internetu najwięcej widzów jednocześnie śledziło o godzinie 10. Wtedy maksymalny ruch wchodzący wyniósł 317 Mb/s.

W tym roku zanotowano dwa incydenty, których celem było zablokowanie strony WWW Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. „Były to ataki typu DDoS, łatwe do przeprowadzenia i coraz popularniejsze, ale poradziliśmy sobie z nimi bez problemu. Miały one miejsce w sobotę, w niedzielę nie odnotowaliśmy już żadnych działań ze strony cyberprzestępców” – relacjonuje Ewelina Hryszkiewicz z Atmana.

WOŚP bije rekordy – także w sieci

Liczba internautów odwiedzających strony WOŚP i licytacji podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rośnie z roku na rok. Odbywający się 11 stycznia 2015 roku finał do wczoraj był pod tym względem rekordowy – maksymalna wartość ruchu w serwisie WWW fundacji wyniosła wtedy 1,24 Gb/s. Dla porównania, w 2014 r. największe natężenie ruchu na stronie fundacji sięgnęło 925 Mb/s, a Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców (złotych serduszek i kart) wygenerowała ruch na poziomie 275 Mb/s. W 2013 r. te liczby kształtowały się odpowiednio na poziomie 870 Mb/s oraz 120 Mb/s.

„Orkiestra gra już od 24 lat i jak widać – coraz głośniej. Dzięki hojności Polaków i firm wspierających Orkiestrę udało się nam zebrać – tylko podczas tegorocznego Finału – 44 mln zł, które przeznaczymy na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. Liczymy, że w tym roku uda się nam zebrać znacznie większą sumę niż w roku ubiegłym. Wciąż trwają jeszcze licytacje” – tłumaczy Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy fundacji.

W tegorocznym, 24. finale WOŚP udało się zebrać 44 047 594 zł. W akcji wzięło udział ponad 120 tys. wolontariuszy.

0
Źródło: ATM
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.