Mushkin: tani dysk SSD o pojemności… 4 TB

Jeśli nie słyszeliście jeszcze o firmie Mushkin, to warto wbić sobie tę nazwę w pamięć. Bo właśnie o pamięć tu chodzi...

Mushkin produkuje już dyski SSD o pojemności 1 TB, oparte na kontrolerze Silicon Motion SM2246EN, ale nowsza odmiana tego kontrolera pozwala na obsługę pamięci typu 3D NAND i pojemności do 2 TB. Nic dziwnego, że na targach CES 2016 Mushkin zaprezentował nowy model swojego dysku Reactor o pojemności 2 TB.

Jak twierdzi producent, został on zaprojektowany przy wykorzystaniu kości pamięci flash w technologii 3D MLC, dzięki czemu zapewniona została dobra relacja możliwości i wydajności dysku do jego ceny. W przeliczeniu na 1 GB pojemności koszt zakupu takiego dysku w sklepie wynosić ma około 0,25 dolara – urządzenie pojawi się na półkach w drugim kwartale tego roku.

Ale to nie wszystko. Wykorzystując kontroler Silicon Motion SM2246EN Mushkin skonstruował też nośnik o pojemności aż 4 TB. Jak to możliwe, skoro 2 TB są maksymalną dostępną pojemnością obsługiwaną przez ten kontroler? Zastosowana została technologia o nazwie JBOD, czyli w gruncie rzeczy złożenie na jednej płytce laminowanej dwóch dysków (widzianych przez system jako jeden nośnik), współpracujących ze sobą za pośrednictwem dodatkowego kontrolera.

Pojemność pojemnością, ale to rozwiązanie ma też pewne wady: producent deklaruje, że spodziewana wydajność takiego rozwiązania to około 10 tysięcy operacji IOPS przy losowym odczycie/zapisie. Nie będzie to zatem nośnik, którego warto używać do szybkiego odnajdowania małych plików, lecz raczej do zapisywania i przechowywania plików o dużej pojemności, np. filmów wideo. Cena tego nośnika o pojemności 4 TB ma wynosić około 500 dolarów.

0
Źródło: Techreport.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.