Samsung opatentował… szeptanie do telefonu

Wbrew pozorom to naprawdę świetny pomysł.

Na początku musimy was rozczarować: nie, to nie jest informacja o kolejnej niezwykłej funkcji, jaką zobaczymy wraz z premierą Samsunga Galaxy S7. Szczerze mówiąc, musi upłynąć znacznie więcej czasu, zanim opisywana technologia przejdzie (o ile w ogóle…) do etapu praktycznych zastosowań. Na razie do koreańskiego urzędu KIPRIS 16 lipca 2014 roku wpłynął tylko wniosek patentowy opisujący cały pomysł. Kilka dni temu odkryli go holenderscy internauci.

Pomysł Samsunga nie polega wbrew pozorom na tym, by jakaś specjalna technologia pozwalała na lepsze rozumienie tego, co szepczemy w kierunku mikrofonu naszego smartfona. Chodzi o coś innego: nowatorski, ale stosunkowo prosty sposób poinformowania smartfona, że właśnie zaczynamy do niego szeptać, co spowoduje zapewne uruchomienie specjalnego trybu intensywniejszego wsłuchiwania się w dobiegające do mikrofonu dźwięki. Inaczej mówiąc: radykalnie zwiększy czułość mikrofonu, ale także wzmocni rejestrowane przez niego dźwięki przesyłane do naszego rozmówcy.

Całość oparta będzie na gestach oraz na wykorzystaniu dodatkowego czujnika dźwięku. Co ciekawe, jeśli chodzi o gesty, ilustracje towarzyszące wnioskowi patentowemu sugerują, że będą to naturalne zachowania typowe dla osoby szepczącej, takie jak zasłanianie ust jedną ręką i zbliżenie jej do mikrofonu smartfona.

Prosty, ale naprawdę interesujący pomysł! I może przy okazji przyczyniłby się do zwiększenia kultury prowadzenia rozmów przez niektóre osoby, zatruwające żywot współpracowników w biurze albo współpasażerów w komunikacji miejskiej…