Windows 10 – pół roku później

Darmowa aktualizacja dostępna jeszcze tylko do końca lipca.

Jak szacuje StatCounter, Windows 10 w niecałe pół roku po publicznym udostępnieniu (29 lipca), odpowiada już za 13,88 proc. udziału w rynku systemów operacyjnych, stając drugim pod względem popularności systemem na świecie. Wszystko wskazuje na to, że udział Windows 10 nadal będzie rósł. Według szacunków Microsoft do końca 2018 roku miliard urządzeń na całym świecie będzie wyposażonych w ten system.

IDC twierdzi, że to właśnie za sprawą możliwości oferowanych przez Windows 10, rynek urządzeń 2w1 i tabletów będzie rozwijał się dynamiczniej.

Prognozujemy dwukrotny wzrost udziału Microsoftu w rynku mobilnym do 2019 r. Za tym sukcesem stać będą możliwości Windowsa 10, który instalowany będzie na wielu typach tabletów oraz smartfonów — mówi Jitesh Ubrani, starszy analityk w dziale Mobile Device Trackers w IDC.

Jeśli na naszym komputerze osobistym zainstalowany jest system Windows 7 (z Service Pack 1) albo Windows 8.1 (Update), to możemy ubiegać się o bezpłatne uaktualnienie do Windows 10. Na darmową aktualizację swoich systemów Microsoft dał użytkownikom równo rok od momentu publicznego udostępnienia Windows 10, czyli od 29 lipca 2015 roku. Choćby dlatego warto pospieszyć się i skorzystać z darmowej aktualizacji już teraz — tłumaczy Sebastian Pawłowski, szef działu Windows w polskim oddziale Microsoft.

Sam proces aktualizacji systemu jest szybki i łatwy. Żeby zaktualizować swoją wersję Windows do najnowszej „dziesiątki”, należy odszukać na pasku startowym ikonę z logo Windows. Wyświetla się ona w zasobniku systemowym (tray), wśród ikon obok zegarka. Po najechaniu na nią kursorem pojawi się komunikat: „Uzyskaj system Windows 10”. Potwierdzenie uruchamia proces pobieranie plików, który odbywa się w tle, dzięki czemu użytkownik może nadal swobodnie pracować na swoim komputerze. Po zakończonym pobieraniu system sam poinformuje nas, że jest gotowy do zainstalowania. Chcąc zaktualizować swój system do Windows 10 możemy również skorzystać z bezpłatnej aplikacji Media Creation Tool, dostępnej na oficjalnej stronie Microsoft, która za sprawą kilku kliknięć przeprowadzi nas przez intuicyjny interfejs i umożliwi sprawne zainstalowanie Windows 10 na komputerze.

Windows 10 dostępny jest w 190 państwach i w 111 językach, jako bezpłatne uaktualnienie dla urządzeń funkcjonujących na systemach Windows 7 oraz Windows 8.1, a także nowych komputerach osobistych oraz tabletach. Jest to stale rozwijany system o nowe funkcjonalności, w ramach bezpłatnych aktualizacji. Jeśli zatem chcemy, żeby nasz komputer był zawsze wyposażony w najnowsze wersje sterowników oraz najbardziej aktualne zabezpieczenia, to właśnie Windows 10 powinien stanowić nasz naturalny wybór.