Apple chce stworzyć system bezprzewodowego ładowania na odległość

Trzymamy kciuki.

Cóż, nawet jeśli ten konkretny przeciek okaże się nieprawdziwy, technologia, której dotyczy pożądana jest z pewnością przez wszystkich dużych graczy, jeśli chodzi o producentów szeroko pojętego sprzętu mobilnego.

Chodzi oczywiście o możliwość ładowania smartfonów i tabletów nie tylko bezprzewodowo, ale również na odległość. Mówiąc w skrócie: Apple (i nie tylko Apple) chce opracować technologię, dzięki której nie będziemy musieli kłaść naszego smartfona na specjalnej macie indukcyjnej, tak jak robimy to teraz, ładując go bezprzewodowo. Apple szuka sposobu, który pozwoli na ładowanie ich sprzętu oddalonego o mniej więcej metr od stacji ładującej.

Jeśli gigantowi z Cupertino, który podobno w tej kwestii nawiązał współpracę ze swoimi partnerami z Azji i USA, udałoby się opracować taką technologię, nasze życie stałoby się jeszcze bardziej wygodne. Dochodzą też nowe względy praktyczne, które łączą się z poprzednim przeciekiem dotyczącym Apple: uruchomienie środowiska VR na dowolnym smartfonie jest ogromnym wysiłkiem dla jego baterii, przez co obecne zabawy w wirtualu na smartfonie wyglądają mniej więcej tak: godzina zabawy, godzina ładowania, godzina zabawy, godzina ładowania – oczywiście trochę przesadzamy, ale wierzcie nam – nie tak wiele, jak Wam się wydaje.

Nowa technologia, jeśli uda się ją opracować, z pewnością wiele w tej kwestii zmieni. I nie tylko w tej, prawda?

Korporacja pracuje razem z partnerami z USA oraz Azji nad opracowaniem technologii rozwiązującej problem dużych strat energetycznych podczas bezprzewodowego przesyłania prądu na większe odległości. Trafiłaby ona do iPhone’ów i iPadów.

Wprowadzenie opcji ładowania bezprzewodowego na dłuższy dystans dałoby Apple przewagę konkurencyjną nad bezpośrednimi rywalami na rynku smartfonów, umożliwiłoby także utrzymanie wizerunku producenta stawiającego na innowacje. Apple próbowało już znaleźć sposób na wygodniejsze bezprzewodowe ładowanie smartfonów: w 2010 roku opatentowano używanie komputerów iMac jako huba, co pozwalało na osiągnięcie promienia działania wynoszącego 1 metr.