Czy Windows 10 dogoni kiedykolwiek Windows 7?

Microsoft co jakiś czas wypuszcza do mediów kolejną informację, przedstawiającą niesamowitą dynamikę, z jaką Windows 10 zdobywa rynek systemów operacyjnych. Kolejne miliony użytkowników przesuwają nam się przed oczyma, ale... dobrze będzie spojrzeć na tę sytuację nieco szerzej.

Przede wszystkim trzeba oddać sprawiedliwość firmie Microsoft – Windows 10 naprawdę dynamicznie zyskuje na popularności, zwłaszcza w porównaniu z poprzednimi systemami Windows 8 i 8.1. Oczywiście jest to zasługa zupełnie nowego sposobu dystrybucji nowych „okienek”, rozdawanych w formie aktualizacji za darmo, a nawet wciskanych trochę na siłę tym, którzy jeszcze się na taką aktualizację nie zdecydowali. Na CHIP.pl również pojawiają się doniesienia o kolejnych milionach instalacji Windows 10, np. we wrześniu 2015 roku informowaliśmy o 100 milionach, a pod sam koniec roku – już o 200 milionach.

Statystyki ogólnoświatowe: od lipca 2015 do lutego 2016.
Statystyki ogólnoświatowe: od lipca 2015 do lutego 2016.

Rodzi to jednak naturalne pytanie – jak to się przekłada na udziały w rynku poszczególnych systemów? Dobra informacja jest taka, że Windows 10 naprawdę idzie jak burza i pokonał już nie tylko Windows XP, Windows 8 czy 8.1, ale także przewyższył popularnością konkurencję spod znaku nadgryzionego jabłuszka. Według danych podawanych przez StatCounter, udział Windows 10 na światowym rynku wynosił w lutym 2016 roku 13,56%, w porównaniu do 10,44% Windows 8.1 czy 8.51% OS X. W zestawieniu znalazł się także iOS (5,67%), ale należy pamiętać, że w badaniu chodzi tylko o systemy operacyjne używane na pecetach, konsolach i tabletach, bez smartfonów.

Ale jest również zła informacja. Choć udziały Windows 7 na rynku spadają, to w lutym 2016 nadal wynosiły 42,06%. To przepaść w porównaniu do Windows 10, a można też zauważyć, że obie krzywe (spadku, jeśli chodzi o Windows 7 i wznoszenia, w przypadku Windows 10) zaczynają się już stopniowo wypłaszczać. Dlatego można zadać pytanie: kiedy Windows 10 dogoni i przegoni pod względem popularności Windows 7 (oj, nieprędko…), ale można też spytać: czy kiedykolwiek będzie to miało miejsce. Wiadomo, Microsoft ma w ręku jeszcze kilka narzędzi nacisku, takich jak wstrzymanie wsparcia technicznego dla starszego z tych dwóch systemów, ale nawet to może nie wystarczyć.

Statystyki dla Polski: od lipca 2015 do lutego 2016.
Statystyki dla Polski: od lipca 2015 do lutego 2016.

I jeszcze jedna ciekawostka: w przypadku Polski popularność Windows 7 w ostatnim miesiącu nawet… wzrosła! Niedużo, z 42,16% do 42,68%, ale sam fakt wydaje się znaczący. Drugą ciekawostką jest to, że Windows 10 zajmuje w naszym kraju miejsce nie drugie, a trzecie pod względem popularności (12,72%). Wyprzedza go Windows 8.1 (13,17%), ale w najbliższych miesiącach na pewno się to już zmieni.

Źródło: statcounter.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.