Przeleć się helikopterem nad Barceloną!

Tak wkrótce będą wyglądały wasze filmy z wakacji.

Już wkrótce czeka nas eksplozja rzeczywistości wirtualnej. Nie dzięki Oculusowi, HTC Vive czy PS VR, z których najtańszy kosztować będzie niemal 2000 złotych, ani nawet nie dzięki znajdującym się po drugiej stronie skali śmiesznie tanim goglom opartym na koncepcji Google Cardboard (chociaż ich dostępność jest bardzo ważna). Przełom nastąpi dzięki kamerom 360 stopni, dzięki którym każdy może łatwo robić zdjęcia i filmy sferyczne – na rynku jest już dostępne urządzenie firmy Ricoh, a na targach MWC swoje kamery VR zaprezentowali dwaj wielcy gracze: Samsung i LG.

Nasz lot nakręciliśmy za pomocą kamery Ricoh Theta S, której specyfikacja przypomina to, co wkrótce zaoferują firmy z Korei, więc oglądając materiał z tych nieco ponad dziesięciu minut nad Barceloną możecie poznać mocne i słabe strony konsumenckiej technologii 360 stopni. Zalety są dość oczywiste: używając nie większego od dyktafonu urządzenia kosztującego tyle do dobry aparat kompaktowy, można nakręcić film, który umieszcza oglądającego w samym centrum akcji. Wrażenia, szczególnie przy użyciu gogli VR są naprawdę niesamowite!

Niestety, są też wady. Rozdzielczość obrazu po rozciągnięciu na pełną sferę okazuje się nie najlepsza (choć na goglach VR i tak tego nie widać!), a jak wyraźnie można zaobserwować na filmie z lotu nad Barceloną, automatyka kamery ma problem z dopasowaniem przesłony do oświetlenia (wnętrze helikoptera jest zacienione, a miasto w pełnym słońcu).

Minusy nie przesłaniają jednak plusów – po reakcjach osób oglądających filmy i zdjęcia 360 stopni w goglach VR widać, że ta technologia ma przed sobą świetlaną przyszłość. Za rok, może dwa lata wszyscy będziemy robić w ten sposób zdjęcia z wakacji!

A tymczasem, zapraszam na lot nad Barceloną!