Poradnik: Doskonałe miejsce pracy

Siedzące miejsce pracy, w szczególności przed komputerem, niesie ze sobą duże ryzyko występowania dolegliwości. CHIP radzi, jak przygotować przestrzeń, by uniknąć najczęstszych przypadłości.

1) Optymalne oświetlenie

Najlepiej, jeżeli miejsce pracy ustawione jest prostopadle do okna. Kiedy na zewnątrz świeci słońce, ważne, by w oknach były rolety, ponieważ w miejscu pracy natężenie światła powinno być na poziomie 500 luksów. Dla porównania dodajmy, że natężenie światła o zmroku wynosi około 750 luksów. Wbrew pozorom w pomieszczeniu nie może być zbyt jasno. Pamiętajcie jednak o podniesieniu rolet, kiedy słońce znów na to pozwoli.

Zalecenia dotyczące naturalnych źródeł światła:

W ciemnym pomieszczeniu warto pomalować ściany na jasno. Są nawet takie farby, które producenci zachwalają, jako farby odbijające

światło i tym samym rozjaśniające pomieszczenie. Nie należy zmieniać koloru okien barwną folią, bo zmniejsza to pozytywne oddziaływanie światła słonecznego na ludzki organizm.

Zalecenia dotyczące sztucznych źródeł świata:

Zaleca się korzystanie ze źródła światła o temperaturze barwowej 4000 kelwinów, a więc światła dziennego koloru białego.

2) Pozycja siedząca

Aby uniknąć problemów z plecami, powinniście siedzieć w pozycji wyprostowanej, z plecami przywartymi do oparcia krzesła. Kolana, biodra i ręce winny tworzyć kąty proste, a stopy całą podeszwą przylegać do podłogi. Z tego automatycznie wynika optymalna wysokość krzesła i stołu. Wszyscy „mniej wymiarowi” pracownicy powinni albo korzystać z podnóżków, albo mieć nieco wyższe biurka.

Zalecenie:

Kupując fotel biurowy, powinniście pamiętać, aby miał on regulowane podparcie pleców i ramion. Taki fotel można kupić za ok. 800 zł.

3) Monitor i klawiatura

Monitor ustawcie tak, aby górna krawędź ekranu znajdowała się bezpośrednio przed waszymi oczyma. Potem wyregulujcie wychylenie monitora, by móc patrzeć na niego prostopadle. Ekran powinien być oddalony od oczu o 50–80 cm. Klawiaturę ustawcie tak, aby jej odstęp od krawędzi stołu wynosił 10–15 cm.

Zalecenia dotyczące monitora:

Monitory w miejscu pracy powinny mieć regulację kąta nachylenia i wysokości. Większą przejrzystość podczas pracy z tekstami zapewnia z kolei możliwość ustawienia ekranu w pionie. Dobre regulowane monitory o przekątnej długości 24 cali kupicie już za 600–900 zł. Skonfigurujcie monitor za pomocą zdjęć testowych (np. z burosch.com) w taki sposób, abyście byli w stanie rozpoznawać i rozróżniać wszystkie odcienie szarości.

Zalecenia dotyczące klawiatury:

Kto często pisze dłuższe teksty, powinien sięgnąć po klawiaturę ergonomiczną. Jej kształt wymusza na użytkowniku prostą pozycję przegubów dłoni. W przypadku zwykłej klawiatury musicie pilnować tego sami.

4) Drukarka

Czy i w jakim stopniu mikropyły z drukarki wpływają na zdrowie, tego jeszcze nie wiadomo. Lepiej jednak dmuchać na zimne i drukarki ustawiać tylko w „dobrze wentylowanych” pomieszczeniach. Rzadziej używane urządzenia mogą stać pod stołem.

Zalecenie:

Gdy kupuje się drukarkę z myślą o ustawieniu w miejscu pracy, warto mieć na uwadze certyfikat „Niebieski Anioł” (Blue Angel). Urządzenia nim oznaczone są poddawane surowym kontrolom i mają ograniczoną emisję mikropyłów.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.