ForcePhone: sprawdza siłę nacisku na ekran niezależnie od modelu smarffona

Dzięki naukowcom z Uniwersytetu w Michigan funkcja zastrzeżona dla wybranych może trafić do wszystkich modeli smartfonów.

ForcePhone to technologia opracowana przez inżynierów z Uniwersytetu w Michigan, oferująca – jak deklarują naukowcy – funkcjonalność zbliżoną do 3D Touch firmy Apple. Różnica polega jednak na tym, że to rozwiązanie da się zastosować w zasadzie w każdym modelu smartfona.

Jest to możliwe, ponieważ ForcePhone nie potrzebuje ani specjalnego ekranu, z warstwą wrażliwą na dotyk, ani też implementacji dodatkowych czujników. Jak twierdzi profesor Kang Shin, który opracował nowy system wraz z doktorantem Yu-Chih Tung, technologia opiera się na falach ultradźwiękowych, emitowanych przez głośnik smartfona w zakresie 18-24 KHz i rejestrowanych przez jego mikrofon (w przeciwieństwie do ucha użytkownika, dla którego są to dźwięki zupełnie niesłyszalne). Zmiany w rozkładzie tych ultradźwięków pozwalają na wykrycie tego, że użytkownik mocniej przyciska jakiś wyświetlany na ekranie wirtualny przycisk i dzięki temu wyświetlenie np. menu kontekstowego lub dodatkowych opcji – na zasadzie podobnej do działania prawego przycisku myszki. Rozwojowe możliwości tej technologii są jednak dużo większe.

Co ciekawe, jak przyznaje Tung, do opracowania technologii ForcePhone zainspirowało go obejrzenie w 2008 roku filmu z Batmanem („Mroczny rycerz”), w którym główny bohater zmienił wszystkie smartfony w Gotham w jeden wielki system sonarowy, działający w zakresie ultradźwiękowym.

Nowa technologia nie jest jeszcze gotowa do zastosowania w produkcyjnych modelach smartfonów, ale działający prototyp zostanie zaprezentowany na targach MobiSys w Singapurze (między 27 a 29 czerwca 2016 r.).