iPhone 7 i iPhone 7 Plus: nowe informacje o aparatach

Nie chodzi tylko o liczbę obiektywów na tylnej ściance.

Apple dość konsekwentnie rozróżnia zwykłe wersje swoich smartfonów od modeli z „Plusem” w nazwie – nie tylko za pomocą odpowiednio większych ekranów i rozmiarów. Tylko iPhone 6 Plus i tylko iPhone 6S Plus mają obiektywy wyposażone w stabilizację optyczną, podczas gdy mniejsze wersje bez „Plusa” są tej stabilizacji pozbawione. Naturalną koleją rzeczy zaczęto przypuszczać, że podobny podział obowiązywać będzie również w przypadku iPhone’a 7 i iPhone’a 7 Plus (czy też Pro).

I tu pojawia się ważne zastrzeżenie, a nawet dwa. Po pierwsze, według najnowszych doniesień, również zwykły, mniejszy iPhone 7 wyposażony będzie w obiektyw ze stabilizacją optyczną. To zrozumiałe – tego typu funkcja staje się powoli standardem wśród smartfonów z wyższej półki. Po drugie – o czym nie piszą inne media – iPhone 7 Plus z podwójnym obiektywem niekoniecznie musi być w taką stabilizację wyposażony. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób Apple tę podwójność wykorzysta. Jeśli będą to – podobnie jak w przypadku LG G5 – dwa różne obiektywy (np. jeden szerokokątny, a drugi tele), i każdy z nich wyposażony będzie w stabilizację optyczną, to nie ma problemu. Tak naprawdę mamy bowiem do czynienia z dwoma niezależnymi układami, działającymi na zasadzie – albo jeden, albo drugi. Jeśli jednak Apple pójdzie drogą Huawei wykorzysta dwa identyczne układy, działające równocześnie, w celu poprawy jakości obrazu, to zastosowanie stabilizacji optycznej stoi pod dużym znakiem zapytania. Musiałby to być bowiem dość skomplikowany układ, działający w obu obiektywach równocześnie i dokładnie tak samo. Nie jest to oczywiście niemożliwe, ale trudne – na pewno.

Nie koniec na tym. Inna informacja związana z modułami fotograficznymi do iPhone’a 7 i 7 Plus dotyczy kwestii tego, kto będzie te moduły produkował. Wcześniejsze doniesienia dotyczyły umowy zawartej między Apple a Sony, ale obecnie mówi się o tym, że moce produkcyjne japońskiej firmy mogą się okazać niewystarczające. Dlatego przynajmniej na początku produkcji, zwłaszcza jeśli chodzi o podwójny moduł fotograficzny do modelu iPhone 7 Plus, zorganizowane zostanie wsparcie przez firmę LG Innotek.

Być może właśnie taki moduł, z przeznaczeniem dla iPhone’a 7 Plus, możecie zobaczyć na zdjęciu powyżej, wraz z modułami pamięci NAND produkowanymi przez firmę SanDisk. Podobno jedna z wersji iPhone’a 7 Plus wyposażona będzie aż w 256 GB pamięci flash: