Kupiłeś już bilet na Igrzyska Olimpijskie?

A jesteś pewien, że jest oryginalny?

Popularne wydarzenia przyciągają uwagę spamerów, ponieważ stanowią dobrą okazję zarobienia pieniędzy kosztem łatwowiernych osób. Jednak dopiero niedawno pracownicy Kaspersky Lab wykryli wiadomości spamowe dotyczące zbliżających się igrzysk olimpijskich. Najczęstszym tematem takich e-maili są fałszywe wygrane na loterii biletowej organizowanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski oraz rząd brazylijski. Spamerzy próbują przekonać ofiary, że to właśnie ich adres e-mail został wylosowany z dużej listy. Aby odebrać nagrodę, należy odpowiedzieć na e-mail, podając swoje informacje osobowe.

Wiadomości spamowe to nie jedyne zagrożenie, na jakie narażeni są użytkownicy. Pojawiają się również serwisy z biletami na Igrzyska Olimpijskie 2016 w Rio de Janeiro i to one są najbardziej niebezpieczne. Szkodliwe strony internetowe zostały przygotowane bardzo profesjonalnie. Oszuści często kupują najtańsze i najprostsze certyfikaty SSL, które umożliwiają bezpieczne połączenia między serwerem sieciowym a przeglądarką i zapewniają przedrostek „https” w polu adresu. Utrudnia to użytkownikom odróżnienie fałszywych stron internetowych od oficjalnych serwisów oferujących bilety na igrzyska.

Model biznesowy stosowany przez oszustów jest dość prosty. Na stronach phishingowych użytkownicy zostają poproszeni o podanie informacji osobistych — łącznie z danymi dotyczącymi konta bankowego — aby dokonać zapłaty za fałszywe bilety. Aby brzmieć jeszcze bardziej przekonująco, oszuści informują swoje ofiary, że dostaną bilety dwa, trzy tygodnie przed wydarzeniem.