Niezabezpieczona baza danych portalu randkowego wpadła w ręce hakerów

Łupem hakerów padły dane ponad miliona użytkowników

Portal BeautifulPeople.com, który sam siebie opisuje jako „portal randkowy tylko dla pięknych ludzi” stał się kolejnym celem cyberprzestępców. Wyciek prywatnych danych użytkowników portalu został zauważony przez badacza bezpieczeństwa Chrisa Vickery’ego w grudniu zeszłego roku. Vickery poinformował serwis randkowy o swoim odkryciu, a ten następnie zabezpieczył bazę danych – niestety nie wystarczająco szybko. Dane użytkowników zostały przejęte przez cyberprzestępców, zanim zarządzający portalem mieli szansę zapewnić bezpieczeństwo swoim użytkownikom.

BeautifulPeople.com oświadczył, że ujawnione dane pochodziły z „testowego serwera”, na którym znajdowały się informacje o użytkownikach, którzy założyli konto w portalu przed lipcem zeszłego roku. Jak podał serwis w swoim oficjalnym oświadczeniu, wszyscy użytkownicy, których dane znajdowały się w niezabezpieczonej bazie danych, zostali poinformowani o wycieku.

Aby uchronić się przed pozyskaniem prywatnych danych przez niepowołane osoby, eksperci z firmy ESET radzą, aby ograniczyć informacje, które podaje się w sieci – dzielenie się swoimi zainteresowaniami jest zrozumiałe, ale udostępnianie swojego adresu zamieszkania może okazać się ryzykowne. Co prawda mocne hasło nie uchroni przed sytuacją, jaka przydarzyła się użytkownikom portalu BeautifulPeople.com, ale pomoże zabezpieczyć konto przed osobami trzecimi. Dodatkowo warto uważać na linki przesyłane w wiadomościach – mogą być złośliwe i kliknięcie może doprowadzić do zainfekowania urządzenia lub wyłudzenia danych.