Hybryda czy Ultrabook?

Acer Switch Alpha 12 kontra Acer Aspire 13!

Acer Switch Alpha 12 – uniwersalna hybryda

Notebooki hybrydowe, nazywane też 2 w 1 tak, jak reprezentujący je superbohater Hybrid łączą cechy różnych urządzeń i potrafią się dostosować do rozmaitych zadań i sytuacji.

Reprezentujący tę kategorię Switch Alpha dobrze ilustruje typową budowę hybrydy: charakterystyczna dla tabletów, jednoczęściowa metalowa obudowa o grubości 16 mm mieści w sobie zarówno wszystkie niezbędne do działania komponenty, jak i ekran. Nie ma tu klawiatury, a jedyne przyciski, jakie znajdziemy na obudowie, służą do włączania urządzenia, regulacji głośności i jako przycisk Home. Ale to dopiero początek.

Ponieważ tabletów bardzo często używa się, trzymając je jak kartkę papieru – krótszym bokiem do góry – także Alpha ma ekran o proporcjach 4:3, znacznie bliższych kształtowi strony typowego magazynu, książki czy komiksu. Dzięki temu dobrze nadaje się do wygodnego przeglądania stron internetowych, elektronicznych wydań prasy albo e-booków. Ważną cechą przy takich zastosowaniach jest wysoka rozdzielczość i jakość wyświetlanego obrazu. Acer Switch Alpha staje na wysokości zadania, oddając w ręce użytkownika wyświetlacz składający się z 2160×1440 pikseli i zapewniający świetne odwzorowanie kolorów.

Nie zapominajmy jednak, że to Hybrid – superbohater o wielu twarzach! Tył obudowy Switch Alpha kryje wychylaną podpórkę, pozwalającą wygodnie i stabilnie ustawić komputer pod dowolnie wybranym kątem, zaś w komplecie z Acerem otrzymujemy podczepianą magnetycznie, zaskakująco wygodną klawiaturę z touchpadem, która zapewnia mu możliwości pełnoprawnego notebooka. Chociaż nie.

Bezszelestne działanie przydaje się nie tylko w czasie misji specjalnej. Wodne chłodzenie Switch Alpha pozwala wyeliminować wiatraki, a wraz z nimi – hałas.
Bezszelestne działanie przydaje się nie tylko w czasie misji specjalnej. Wodne chłodzenie Switch Alpha pozwala wyeliminować wiatraki, a wraz z nimi – hałas.

O tym, że hybrydy można traktować jak klasyczne notebooki, decydują przede wszystkim: wydajny procesor Core i5 i 8 GB pamięci RAM, dysk SSD 256 GB i wreszcie zainstalowany system Windows 10. Jeśli dodamy do tego zamontowane w obudowie pełnowymiarowe złącze USB – pozwalające podłączyć dowolny dysk zewnętrzny, pendrive, drukarkę czy mysz, oraz przyszłościowe złącze USB-C – widać, że Acer Switch Alpha może na co dzień zastąpić komputer, niezależnie od tego, czy w pracy używamy Office’a, Photoshopa czy specjalistycznego oprogramowania napisanego na zamówienie. Supermocą Acera jest sięgający 7 godzin czas pracy na baterii oraz bezgłośne działanie dzięki chłodzeniu wodnemu.

DANE TECHNICZNE
 • PROCESOR Intel Core i5-6200U 2,3 GHz
 • PAMIĘĆ / PAMIĘĆ MASOWA 8 GB LP DDR3 RAM / 256 GB SSD
 • EKRAN 12″ 2160×1440, IPS
 • GPU Intel HD Graphics 520
 • ZŁĄCZA 1x USB 3.0, 1x USB C, microSD, audio
 • WYMIARY I WAGA 292,1×201×15,9 mm, 1,25 kg
 • CENA 4399 zł
Podsumowanie

Można na nim pracować. Można się bawić. Jest lekki i poręczny, ale zaskakująco wygodny na kolanach. To notebook? To tablet? To… hybryda!

Acer Aspire S13 – Ultrabook na miarę

Model Acer Aspire S13, czyli w naszym pojedynku „superbohaterka Ultra” to typowa przedstawicielka rodziny ultrabooków – lekkich, wydajnych i zdolnych do długiego działania na baterii komputerów przenośnych. Ultra przykuwa uwagę już od pierwszych chwil: obudowa o grubości zaledwie 14,6 mm charakteryzuje się zaskakującą sztywnością, co wynika z użytych do konstrukcji materiałów. Nie ma tu żadnych tandetnych plastików ani trzeszczących tworzyw.

Również wizualnie sprzęt prezentuje się nad wyraz dobrze. Błyszczące metalowe aplikacje wokół dolnej krawędzi obudowy ultrabooka czy okalające ramkę płytki dotykowej przydają całości szlachetnych rysów. Ultra może się podobać, w końcu to superbohaterka. Po włączeniu urządzenia jest jeszcze lepiej. Po kilkunastu sekundach od uruchomienia na matowym i niedotykowym ekranie z matrycą IPS o przekątnej długości 13,3 cala oraz rozdzielczości Full HD widzimy pulpit systemu Windows 10 Home, pod kontrolą którego działa Ultra.

Tym, co od razu zwraca uwagę, jest świetnie reagująca, podświetlana klawiatura – skok klawiszy okazuje się minimalny, a jednocześnie bardzo wyraźny, prawy [Alt] nie wymaga wyłamywania prawego kciuka. Szybki start Windows nie dziwi, gdy wiemy, co odpowiada za generowanie mocy obliczeniowej: procesor Intel Core i7-6500U, czyli układ najnowszej generacji, wspomagany przez 8 GB pamięci LP DDR3. System operacyjny, aplikacje oraz dane użytkownika przechowywane są na szybkim nośniku SSD LiteOn CV1-8B512 o pojemności 512 GB.

Brak zasilania to kiepska wymówka w przypadku tego sprzętu – wbudowany akumulator Li-Pol o pojemności 4850 mAh zapewni energię nawet na 11 godzin.
Brak zasilania to kiepska wymówka w przypadku tego sprzętu – wbudowany akumulator Li-Pol o pojemności 4850 mAh zapewni energię nawet na 11 godzin.

Dzięki lekkości konstrukcji (sprzęt waży zaledwie 1,27 kg) i odpowiedniemu wyważeniu praca z ultrabookiem na kolanach czy innej mniej stabilnej powierzchni nie powinna stanowić problemu. Mimo niewielkich gabarytów zadbano o odpowiednie złącza rozszerzeń.

Sprzęt jest wyposażony w dwa gniazda USB 3.0 (z ładowaniem także po uśpieniu), jedno najnowszej generacji gniazdo USB typu C (5 Gb/s). Typowe złącze audio (3,5 mm minijack), gniazdko HDMI (1.4a) oraz slot na kartę SD uzupełniają zestaw złączy wbudowanych w tego ultrabooka. Warto podkreślić dobrej jakości komunikację bezprzewodową. Sprzęt obsługuje standard 802.11 ac 2×2 MU-MIMO. Całość może być zasilana z sieci lub z wbudowanego akumulatora litowo-polimerowego o pojemności 4850 mAh.

DANE TECHNICZNE
 • PROCESOR Intel Core i7-6500U 2,5 GHz
 • PAMIĘĆ / PAMIĘĆ MASOWA 8 GB LP DDR3 RAM / 512 GB SSD
 • EKRAN 13,3″ Full HD, matowy IPS
 • GPU Intel HD Graphics 520
 • ZŁĄCZA 2x USB 3.0, 1x USB C, HDMI, SD, audio
 • WYMIARY I WAGA 328×229×14,6 mm, 1,27 kg
 • CENA ok. 4699 zł
Podsumowanie

Znakomite wykonanie, sztywność obudowy i ciekawe wzornictwo, długi czas pracy na baterii, świetna klawiatura, jasny matowy ekran – oto superbohaterka Ultra