Poradnik: Nigdy więcej chaosu w backupie

Pokażemy wam najlepsze strategie backupu dostosowane do każdego scenariusza – od kompletnego systemu operacyjnego po pojedyncze zakładki w przeglądarce.

Najniebezpieczniejszą rzeczą w przypadku utraty danych jest to, że z reguły dochodzi do niej bez jakiegokolwiek ostrzeżenia. Awaria dysku twardego, awaria zasilania albo ransomware – kiedy komputer nie daje się uruchomić, kopia bezpieczeństwa wszystkich ważnych danych jest powodem do szczęścia. Generalnie obowiązuje zasada: dane należy zapisywać na zewnętrznym dysku twardym, NAS albo dużej pamięci USB. W efekcie dane będą dostępne, nawet kiedy komputer odmówi bootowania. Dla lepszej przejrzystości zalecane jest wykonywanie wszystkich backupów za pomocą jednego programu. W tym przypadku zastosujemy oprogramowanie Todo Backup Home firmy EaseUS, które czytelnicy odnajdą na płycie. Oprócz tego na każdej stronie zamieszczamy wskazówki do gratisowych programów ze specjalnymi funkcjami, które również znajdują się na DVD numeru.

Kompletna kopia bezpieczeństwa Windows

1. Tworzenie dysku ratunkowego

Za pomocą Todo Backup Home utworzycie kompletną kopię bezpieczeństwa swojego systemu. W tym celu po aktywacji powinniście utworzyć nośnik ratunkowy. Wybieracie »Narzędzia | Utwórz dysk awaryjny«, pozostawiając zaznaczenie przy »Tryb kompatybilności «. Potem zadecydujcie, czy nośnik ratunkowy chcecie utworzyć na pamięci USB czy na DVD. Jeśli nie macie pod ręką czystej płyty, możecie utworzyć plik ISO i wypalić go później. Jeśli opcja USB jest nieaktywna, podłączcie pamięć USB i za pośrednictwem »Narzędzia« zrestartujcie menu płyty ratunkowej.

2. Zapisywanie obrazu systemu

Aby wykonać obraz swojego systemu operacyjnego (włącznie ze wszystkimi zainstalowanymi plikami), w menu głównym klikacie »Kopia zapasowa systemu«. Następnie wybieracie lokalizację zapisu obrazu, a więc najlepiej dysk zewnętrzny albo NAS. Po kliknięciu polecenia»Kontynuuj« rozpocznie się proces zapisu, który może trochę potrwać – w zależności od sprzętu i wielkości systemu.

3. Ratowanie Windows w razie awarii

Gdyby wasz komputer któregoś dnia odmówił posłuszeństwa, wkładacie nośnik ratunkowy i uruchamiacie go z DVD lub USB. Po bootowaniu zobaczycie menu Todo Backup, w którym powinna być widoczna wasza kopia bezpieczeństwa. Jeśli tak się nie dzieje, klikacie »Browse to Recover« i manualnie wybieracie plik z backupem. Zanim rozpocznie się backup, wyświetlą się partycje backupu, a po nich możliwe dyski docelowe. Jeśli komputer ma kilka podłączonych dysków, wybierzcie ten, na którym znajduje się zepsuty Windows.

Foldery i pliki

1. Wybór plików i folderów

Aby za pomocą EaseUS Todo Backup Home w regularnych odstępach zabezpieczać pojedyncze pliki i foldery, kliknijcie w menu głównym pozycję »Kopia zapasowa pliku«. Otworzy się eksplorator plików do backupu, w którym zaznaczycie wybrane pliki i foldery. Następnie w pozycji »Cel« wybieracie lokalizację, w której znajdą się zabezpieczone pliki.

2. Opcje backupu

Aby ustawić specjalne opcje backupu, kliknijcie »Opcje kopii zapasowej«. W pozycji »Spacja« (od red.: błędne tłumaczenie, powinno być »Zajmowane miejsce«) określcie stopień kompresji w celu oszczędzania pamięci. Tam możecie również dokonać podziału plików backupu na rozmiary kompatybilne z płytą CD albo DVD, jeśli chcecie później wypalić je na płytach. Aby backup nie przeszkadzał w codziennej pracy, w pozycji »Wydajność« powinniście ustawić niską wartość. Wtedy zabezpieczanie potrwa wprawdzie dłużej, ale będzie zużywać mniej zasobów peceta.

3. Określanie harmonogramu i metody backupu

W eksploratorze celem sporządzenia backupu plików klikacie pozycję »Planowanie: wyłączone« – teraz możecie zaplanować regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa waszych danych. W pierwszym menu znajdziecie kilka harmonogramów, np. »Dziennie« albo »Tygodniowo« Kiedy wybierzecie jedną z opcji, powinniście jeszcze określić metodę tworzenia kopii zapasowej, którą wskażecie w rozwijalnym menu o tej samej nazwie. Kompletny backup zajmuje najwięcej miejsca, bo w każdym cyklu następuje zabezpieczanie wszystkich wybranych danych. Dlatego zalecamy metodę różnicową albo przyrostową, które wymagają mniej miejsca. Wtedy zabezpieczane są tylko te pliki, które zostały zmienione od momentu ostatniego backupu.

Klient poczty i przeglądarka

1. Kompletne zabezpieczenie Outlooka

EaseUS Todo Backup w wersj płatnje daje możliwość zabezpieczenia wiadomości, kontaktów i wpisów do kalendarza z Outlooka. W menu głównym klikacie »Mail Backup«. Otwiera się eksplorator plików – tu wybieracie profile Outlooka, które chcecie zabezpieczyć. Możecie zabezpieczyć albo pojedyncze kategorie (takie jak wiadomości, kontakty), albo kalendarz.

2. Backup Thunderbirda i poczty webowej

Jeśli używacie klienta poczty o nazwie Thunderbird albo nie używacie żadnego lokalnego klienta poczty, to najlepiej skorzystać z gratisowego narzędzia backupowego MailStore Home, które zapisze lokalnie również wiadomości z czysto webowego profilu pocztowego. Po ściągnięciu programu ze strony mailstore.com i uruchomieniu go wybieracie opcję »Archiw. wiad. e-mail«. Aby wykonać kopię bezpieczeństwa z Thunderbirda, w sektorze »Utwórz profil« kliknijcie ikonę Thunderbirda. W oknie pop-up pozostańcie przy ustawieniu »Default« i kliknijcie »Dalej«. Następnie kliknięciem na trzech kropkach określcie, które foldery z Thunderbirda mają zostać zabezpieczone. Wydając komendę »Zakończ«, zapiszcie profil Thunderbirda. Dwukrotnie kliknijcie pozycję na liście profili, żeby rozpocząć zabezpieczanie. Jeśli chcecie zabezpieczyć webowy profil pocztowy, wpiszcie swój adres elektroniczny w »Utwórz profil«, kliknijcie Start i wykonujcie polecenia. Zabezpieczone dane znajdziecie w kolumnie na marginesie oznaczonej jako »Moje archiwum«.

3. Zabezpieczanie oprogramowania Mozilla

Użytkownicy korzystający przede wszystkim z oprogramowania Mozilli, jak Firefox, Thunderbird albo SeaMonkey, nie mogą przejść obojętnie obok gratisowego narzędzia MozBackup. Zabezpiecza ono również mobilne wersje Firefoxa i innych aplikacji z rodziny Mozilli. Najpierw zamknijcie program, który chcecie zabezpieczyć, i uruchomcie MozBackup. Wybierzcie, czy chcecie utworzyć czy odtworzyć kopię bezpieczeństwa, zaznaczcie na liście wybraną aplikację i kliknijcie »Next«. Jeśli chcecie zabezpieczyć wersję mobilną, klikacie pozycję »Portable« i wybieracie na waszej pamięci USB w odpowiednim folderze (np. »Firefox Portable«) podfolder »/data/profile«. Chcąc uratować desktopową wersję Firefoxa albo Thunderbirda, zachowajcie ustawienie »default«. Po kliknięciu opcji »Next« możecie utworzyć hasło. Potem zdecydujcie jeszcze, czy chcecie zabezpieczyć wszystko czy tylko części profilu, takie jak np. karty.

4. Zapisanie ustawień przeglądarki

FavBackup jest dobrym wyborem dla osób korzystających z więcej niż jednej przeglądarki: narzędzie zabezpiecza profile wszystkich popularnych przeglądarek, takich jak Firefox, Chrome, Opera albo Safari. Nie obsługuje tylko najnowszej przeglądarki Microsoftu – Edge.

Backup Androida

1. Łączenie smartfonu z pecetem

Zainstalujcie desktopowe oprogramowanie MyPhoneExplorer na pececie i aplikację MyPhoneExplorer Client z Play Store na smartfonie. Aby dało się utworzyć połączenie przez Wi-Fi, telefon i pecet muszą być połączone z tym samym ruterem. Najpierw uruchamiacie aplikację (1a), a następnie MyPhoneExplorer na pececie. Tam w pozycji »Plik | Opcje | Łączność« jako typ telefonu wybieracie »Telefon z systemem Google Android«. Wchodząc w »Połącz przez…«, zaznaczcie opcję »Autowykrywanie«. Zatwierdźcie swój wybór, klikając »OK«, i naciśnijcie klawisz [F1], aby utworzyć połączenie. Jeśli natomiast podłączacie telefon przez USB, musicie w opcjach programisty aktywować debugowanie USB (1b). Połączcie telefon z pecetem. Następnie zainstalujcie sterownik ADB waszego

telefonu na komputerze. Znajdziecie go albo w samym smartfonie, albo na stronie producenta jako plik do pobrania. Potem uruchomcie MyPhoneExplorer na pececie i skonfigurujcie połączenie, jak opisano powyżej.

2. Uruchamianie backupu w MyPhoneExplorer

Aby utworzyć kopię bezpieczeństwa w programie desktopowym, kliknijcie »Ustawienia | Utwórz kopię bezpieczeństwa« (2a) i wybierzcie miejsce, w którym zapiszecie kopię danych. Standardowo MyPhoneExplorer zabezpiecza kontakty, listy połączeń, terminy, notatki i wiadomości SMS. Chcąc dodatkowo zabezpieczyć zapisane w telefonie pliki i aplikacje, musicie zaznaczyć odpowiednie pozycje (2b). Ta operacja wymaga czasu, bo program musi odczytać informacje o każdym pliku. MyPhoneExplorer tworzy w katalogu docelowym oddzielne foldery dla plików z pamięci systemowej i karty pamięci, aplikacje są natomiast zapisywane jako oddzielne pliki APK. Uwaga: w zależności od zakresu backupu może on zająć sporo czasu. Nam zabezpieczenie niecałych 10 GB danych zajęło ponad trzy godziny. Program oferuje także możliwość backupu na zewnętrznym nośniku, który możemy później podłączyć bezpośrednio do smartfona.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.