Rejestracja karty SIM. Co musisz o niej wiedzieć?

Rejestracja karty SIM jest obowiązkowa dla wszystkich posiadaczy telefonów na kartę. Chociaż na jej przeprowadzenie masz jeszcze kilka miesięcy, warto zrobić to jak najszybciej. Jakich formalności musisz dopełnić, żeby nie stracić numeru?

Obowiązek rejestracji nowo zakupionej karty pojawił się 25 lipca tego roku w konsekwencji wprowadzenia ustawy antyterrorystycznej. Dotyczy nie tylko osób, które dopiero kupują nowy starter, ale także obecnych posiadaczy telefonów na kartę. Rejestracja odbywa się bardzo szybko i polega na przypisaniu danych właściciela do konkretnego numeru. Co to oznacza w praktyce?

Do tej pory kupienie startera w jakiejkolwiek sieci trwało zaledwie chwilkę i już można było korzystać z nowego numeru telefonu. Obecnie, żeby aktywować kartę pre-paid, trzeba podać swoje dane, które będą przechowywane przez operatora. Co za tym idzie, numery telefonów nie będą już anonimowe. Karty niezarejestrowane do 1 lutego 2017 roku zostaną zablokowane.

Jak zarejestrować kartę SIM

Rejestracja karty SIM nie jest szczególnie skomplikowana. Można zrobić to nie tylko u operatora, ale także w innych miejscach, np. w niektórych sklepach z urządzeniami elektronicznymi, na poczcie lub w kioskach Ruchu. W każdym punkcie trzeba mieć ze sobą kartę SIM i dowód tożsamości. Osoba upoważniona do przeprowadzenia rejestracji poprosi o twoje dane – imię, nazwisko i numer PESEL. Tylko te informacje zostaną zapisane i przekazane do operatora, który ma obowiązek je przechowywać i zabezpieczyć. Teraz zostaje ci tylko poczekać chwilkę na informację o rejestracji i już – numer został przypisany do twojego nazwiska.

Rejestracji karty SIM można dokonać także w imieniu innych osób, jednak pod warunkiem, że pisemna zgoda od właściciela zostanie poświadczona notarialnie. Obowiązek rejestracji dotyczy także numerów, z których korzystają najmłodsi. Samodzielnie mogą zrobić to dzieci, które skończyły 13 lat i mają wydany paszport lub tymczasowy dowód osobisty. W innym przypadku powinni zrobić to rodzice lub opiekunowie prawni.

Korzyści z rejestracji karty SIM

Mogłoby się wydawać, że rejestracja karty SIM to obowiązek, który niesie za sobą komplikacje i zajmuje nam czas, jednak jest to zdecydowanie bardzo korzystne rozwiązanie. Dzięki przypisaniu nazwiska do numeru będziesz mógł śledzić stan konta w serwisie internetowym. Kolejnym atutem jest możliwość korzystania z ofert dostosowanych do twoich potrzeb, o których operator będzie mógł łatwiej cię informować.

Sama rejestracja numeru także może przynieść spore korzyści. Jest oczywiście darmowa, a nawet możesz liczyć na dodatkowe bonusy. W Orange w momencie zarejestrowania otrzymujesz 1000 minut i 10 GB Internetu do wykorzystania w ciągu 30 dni. Szczegóły na stronie zarejstrujnumer.pl. Niespodzianka czeka też na nowych klientów, którzy przeniosą numer na kartę – operator oferuje im nielimitowane SMS-y i minuty do wszystkich sieci i 14 GB Internetu za 28 zł miesięcznie. Przeniesienie numeru na kartę również jest bardzo proste.

Przeczytaj, jak to zrobić.

0
Źródło: Orange
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.