Rząd szykuje rewolucję: paragony wysyłane online

Loteria paragonowa nie odniosła zbyt wielkiego sukcesu, więc rząd szykuje nowy sposób na zmuszenie sprzedawców do wystawiania paragonów. Przy okazji trzeba będzie zmienić... wszystkie kasy fiskalne.

Uszczelnianie systemu podatkowego to dobry sposób na zwiększenie dochodów Państwa, natomiast można różnie oceniać metody, które są w tym celu wykorzystywane. Ciekawą inicjatywą jest bez wątpienia narodowa loteria paragonowa, ale… jakoś tak pechowo się złożyło, że w styczniu tego roku główną nagrodę wygrała dobra koleżanka wiceminister finansów poprzedniego rządu – Izabeli Leszczyny, która współpracowała przy tworzeniu loterii. I zaufanie społeczne do tego rozwiązania, delikatnie mówiąc, trochę się obniżyło.

Wygląda jednak na to, że skoro kupujący nie chcą zbierać paragonów, to rząd zmusi sprzedawców do wysyłania ich w wersji cyfrowej bezpośrednio do urzędu skarbowego. Jak twierdzi Dziennik Gazeta Prawna, zmiany szykowane są przez Ministerstwo Rozwoju i mają na celu ułatwienie kontroli i uszczelnienie luki w płaceniu podatku VAT. Wejdą w życie już na początku 2018 roku.

Jako kupujący tego nie odczujemy, bo w dalszym ciągu otrzymywać będziemy paragony w wersji papierowej. Zmiany dotkną za to sprzedawców, którzy będą musieli zaopatrzyć się w nowe kasy, wyposażone w możliwość automatycznego przesyłania online danych o zawartych transakcjach bezpośrednio do urzędu skarbowego.

Termin wprowadzenia zmian wydaje się na tyle bliski, że rodzi się z tego powodu parę obaw. Po pierwsze sami producenci kas fiskalnych mogą nie nadążyć z produkcją odpowiednio wyposażonych urządzeń. Po drugie potrzebne jest przygotowanie centralnego systemu teleinformatycznego, który – pod opieką Ministerstwa Finansów – będzie odbierał, przechowywał i przetwarzał spływający zalew danych. Jak to często bywa, możemy się spodziewać wielu problemów natury technicznej i pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że koszt wprowadzenia i utrzymywania nowego systemu nie okaże się wyższy, niż spodziewane zyski Państwa. Bo producenci kas fiskalnych zarobią na pewno.

Zdjęcie kasy pochodzi z serwisu Shutterstock.

0
Źródło: gazetaprawna.pl, tvn24bis.pl
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.