Gogle VR mogą uszkadzać wzrok

Gogle VR mogą uszkadzać wzrok

Dyrektor londyńskiej kliniki Focus zwraca uwagę na możliwość długotrwałego uszkodzenia wzroku na skutek używania gogli VR. Na problem zespołu suchości oka oraz krótkowzroczności narażone są szczególnie młode osoby, których rozwój oczu nie został jeszcze ukończony.

Rodzice i młodzi ludzie powinni być świadomi zagrożeń jakie niesie ze sobą VR. Odcięcie od ekspozycji na światło dzienne, a więc czegoś co sprawia, że nasze oczy naturalnie się rozwijają, może prowadzić do krótkowzroczności. Proces ten przyspiesza także fakt, że w grach VR nie koncentrujemy się na odległym planie, ale na bliskich, wirtualnych obiektach. Wielu użytkowników VR narzeka już teraz na zespół suchości oka. Stan ten wywołany jest faktem, że zanurzając się w środowisko 3D zachowujemy się jak w sytuacji stresowej – nie mrugamy tak często jak w rzeczywistości. Im częściej ten problem będzie występował, tym gorsze będą jego konsekwencje.”

Według okulisty receptą na te przypadłości może być zwiększenie ilości czasu spędzanego przy naturalnym świetle. Warto też przypomnieć, że u niektórych osób gogle VR mogą wywołać efekt nudności czyli tzw. chorobę symulatorową, która może wystąpić u 5-10 procent graczy. I choć gogle stacjonarne takie jak Oculus Rift czy PlayStation VR zminimalizowały możliwość jej wystąpienia dzięki wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu, to w dalszym ciągu nieprawidłowo przygotowane oprogramowanie może taki efekt wywołać.