Zwiastun filmu Morgan wyreżyserował komputer.

IBM Watson postarał się, żeby zapowiedź thrillera o sztucznej inteligencji była odpowiednio straszna.

To zwiastun filmu, który opowie nam zapewne jakąś straszną historię o sztucznej inteligencji, którą naukowcy umieścili w ciele dziecka. Pomysł jest całkiem niezły, ale na chwilę obecną bardziej imponuje nam to, że zwiastun ten w całości przygotowany został przez superkomputer IBM Watson.

Jedyny ludzki udział w przygotowaniu tej zapowiedzi polegał na tym, że Watson „obejrzał sobie” wszystkie nagrane sceny z filmu, po czym naukowcy z IBM odtworzyli mu tysiące zapowiedzi filmowych, w celu nauczenia superkomputera, które sceny wydają się widzom straszne, które wzruszające itd. Watson na tej podstawie sam wybrał sceny i ich kolejność do umieszczenia w zwiastunie i efekt widać powyżej.

Oczywiście można się kłócić, że algorytmy Watsona dopasowały tylko nakręcone sceny z filmu Morgan do najbardziej pasujących scen (i ich kolejności) z innych produkcji, więc nie można mówić tu o żadnym procesie kreatywnym, a jedynie odtwórczym. Jednak to samo robi wielu ludzkich twórców. Może więc już niedługo jakiekolwiek innowacyjne ujęcia, czy sekwencje montażowe pojawiać się będą przez przypadek pod postacią drobnego błędu komputera.

Na końcu uznanie należy się również studiu Fox. Zwiastun do thrillera o AI zrealizowany przez AI – ktoś wpadł na świetny pomysł na promocję filmu.