Foxconn zamierza produkować własne smartfony

To może być prawdziwe trzęsienie ziemi.

Jeśli ktoś nie słyszał do tej pory o marce Foxconn, to nie ma w tym nic dziwnego – to wprawdzie największy na świecie producent sprzętu elektronicznego, ale działający raczej jako podwykonawca dla innych marek. Świat usłyszał trochę o Foxconnie w roku 2012, przy okazji afery związanej z surowym traktowaniem (a raczej wykorzystywaniem) pracowników, co z kolei powodowało sporą liczbę samobójstw i… bojkot konsumencki telefonów firmy Apple.

No właśnie, Foxconn produkuje iPhony. To już coś, prawda? Ale Foxconn produkuje między innymi także iPady, czytniki Kindle, smartfony Microsoftu, Blackberry czy Motoroli, konsole Xbox One, Wii U, PlayStation 3 czy PlayStation 4. I dużo, dużo więcej innych produktów – notebooków, płyt głównych, kart graficznych, różnego typu podzespołów. Mówiąc krótko, około 40 procent całej elektroniki produkowanej na świecie wytwarzane jest właśnie w fabrykach Foxconnu! Nic dziwnego, że – jak zobaczycie za chwilę – to właśnie Foxconn pozostaje też ukrytą gdzieś w tle klamrą, która łączy zupełnie oddzielne – wydawałoby się – informacje prezentowane na CHIP.pl.

Tak przy okazji, stosunkowo niedawno Foxconn wykupił także firmę Sharp, co wydaje się kluczową informacją w świetle doniesienia opublikowanego przez DigiTimes. Pojawia się w nim informacja, że Foxconn zamierza wprowadzić na japoński rynek własne smartfony, ale z wykorzystaniem właśnie bardzo silnej na japońskim rynku telefonicznym marki Sharp. Tak tak, to właśnie Foxconn stoi między innymi za tak ciekawymi prototypami, jak Corner R, opisywany przez nas w innym materiale. Mało tego, zapewne to właśnie inna należąca do Foxconna marka FIH Mobile odpowiadać będzie niedługo za wprowadzenie na rynek smartfonów sprzedawanych pod marką Nokia, takich jak model D1C.

O samych smartfonach Foxconnu, jakie pojawią się na japońskim rynku, wiemy zaś na razie niewiele. Użycie marki Sharp wydaje się w ich przypadku prawdopodobne, ale to nie jedyna opcja. Wiemy tylko, że będą to modele z dolnego i środkowego segmentu rynku, a ich pojawienie oczekiwane jest w pierwszym kwartale 2017 roku.