Recenzja Chieftec GP-01B

Elegancja i prostota

Wielu producentów zdaje się wychodzić z założenia, że obudowa komputera przeznaczonego do gier musi być efektowna. To przekonanie w wielu przypadkach kończy się efekciarstwem – masa różnokolorowego plastiku połączona z dyskoteką kolorowych diod LED i świetlówek. Nie tędy droga…

Modelem GP-01B, Chieftec pokazuje, że minimalistyczne podejście może dać o wiele atrakcyjniej wyglądające rezultaty. Opisywana obudowa jest cała czarna, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Wyposażono ją w przezroczysty panel boczny, metalowy, siatkowy front i dwie listwy świetlne na górze przedniego panelu (do wyboru mamy 8 kolorów podświetlenia, możliwe jest też jego całkowite wyłączenie).

Jest to model typu midi-tower, a zatem we wnętrzu jest dostatecznie dużo miejsca na płytę w formacie ATX lub mATX (bez problemu zmieścimy też mini-ITX), cztery napędy 3,5-calowe oraz dwa 2,5-calowe. Do dyspozycji mamy też dwie kieszenie 5,25 cala np. na napędy optyczne. Informacja istotną z punktu widzenia gracza będzie maksymalna długość montowanej wewnątrz karty graficznej, a ta może wynieść nawet 430 mm, zatem zmieszczą się praktycznie wszystkie dostępne na rynku konstrukcje. Nie zabrakło oczywiście uchwytu stabilizującego do dużych kart. Jest on regulowany w pionie i poziomie.

Wnętrze podzielone jest na dwie strefy: główną, w której mieści się płyta główna i karty rozszerzeń, oraz mniejszą mieszczącą zasilacz i dyski twarde. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest stworzenie wewnątrz dwóch obiegów powietrza. Obudowa jest fabrycznie wyposażona w trzy wentylatory o średnicy 120 mm – dwa z przodu, jeden z tyłu. Możliwe jest natomiast zamontowanie z przodu wentylatorów w następujących konfiguracjach: 1x 18 cm + 1x 12 cm, 3x 12 cm lub chłodnica zestawu wodnego o długości 24 cm i pojedynczy wentylator 12 cm. Na górze zmieści się chłodnica o długości 24 lub 28 cm, dwa wentylatory 12-centymetrowe lub dwa o średnicy 14 cm. Jak widać możliwości są dość spore.

W obudowie znajdziemy też bardzo wiele otworów ułatwiających prowadzenie okablowania. Dzięki temu nic się w środku nie plącze i nie psuje efektu wizualnego. Na panelu przednim znajdziemy po dwa porty USB 2.0 i 3.1, wejście i wyjście dźwięku oraz przyciski sterujące szybkością wentylatorów.

DANE TECHNICZNE:

Maks. długość karty graficznej 430 mm
Maks. wysokość radiatora CPU 160 mm
Panel przedni 2x USB 2.0, 2x USB 3.1, we./wy. audio
Sloty wewnętrzne 4x 3,5″, 2x 2,5″
Sloty zewnętrzne 2x 5,25″
Materiał stal SECC 0,7 mm
Wymiary (wys. × szer. × gł.) / Masa 450×210×516 mm / 8,5 kg
Info www.chieftec.eu
Cena 330 zł