USB Typu C też chce zastąpić złącze Jack

Nie tylko Apple planuje pożegnać się ze złączem Jack na stałe. Organizacja USB Implementers Forum opublikowała właśnie specyfikację przesyłania sygnału audio za pomocą złącza USB Typu C. Teraz wszystko leży w rękach producentów smartfonów.

USB Implementers Forum to organizacja odpowiedzialna za rozwój standardu USB. Producenci sprzętu i wszyscy zainteresowani sprawą wiedzieli doskonale, że na w tym roku opublikuje ona specyfikację audio dla USB Typu C, dzięki czemu producenci będą mogli bez przeszkód zacząć planować swoje kolejne urządzenia pozbawione złącza typu Jack.

Jakie zalety płyną z tego, że pozbędziemy się złącza Jack? Najważniejsze punkty, które warto zapamiętać, to: dźwięk za pośrednictwem USB Typu C będzie przesyłany cyfrowo, a więc teoretycznie powinniśmy otrzymać lepszą jakość słuchanej muzyki na przykład. Oprócz tego pozbycie się jednego, przestarzałego złącza oznacza, że producent musi wydać mniej pieniędzy na zabezpieczenie telefonu przed wodą – funkcja ta staje się coraz bardziej popularna i pożądana przez użytkowników (czemu trudno się dziwić). To dwie największe zalety, a wady?

Ci wszyscy ludzie, którzy korzystają teraz ze słuchawek z wyjściem jack będą musieli wyposażyć się w nową parę, obsługującą USB Typu C, o ile będą chcieli nowy telefon. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby niektóre modele smartfonów nadal produkowane były ze złączem Jack, ale będzie to tylko okres przejściowy. No chyba, że sentyment do analogowego audio okaże się tak duży, że użytkownicy wymuszą na producentach pozostawienie złącza jack w spokoju, w co szczerze wątpimy.

0
Źródło: anandtech
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.