Atak na ponad milion kont Google

Malware Gooligan w akcji.

Gooligan, czyli nowa kampania malware rootuje urządzenia z Androidem, wykrada adresy e-mail oraz ich tokeny autoryzacyjne – informuje firma Check Point Software Technologies, która odkryła i ujawniła nowy wariant malware atakujący urządzenia z systemem Google’a. Z tego typu informacjami, hakerzy mogą uzyskać dostęp do wrażliwych danych użytkownika z Gmaila, Zdjęć Google, Dokumentów Google czy sklepu Google Play.

Firma Check Point po odkryciu podatności natychmiast poinformowała o sprawie dział bezpieczeństwa Google’a, udzielając przy tym wszelkich niezbędnych wskazówek dotyczących kampanii. Jak informują eksperci Check Pointa, kampania każdego dnia infekuje około 13 tys. urządzeń i jest pierwszą która doprowadziła do zrootowania ponad miliona urządzeń, łamiąc konta mailowe nie tylko użytkowników indywidualnych, ale również agencji rządowych, instytucji edukacyjnych, firm finansowych oraz spółek giełdowych.

Gooligan namierza urządzenia z Androidem 4 (Jelly Bean i KitKat) oraz 5 (Lollipop), które reprezentują blisko 74% używanych urządzeń z systemem Google’a. Oznacza to, że potencjalnym celem hakerów może być nawet miliard smartfonów i tabletów! Co ciekawe, po przejęciu kontroli nad urządzeniem napastnicy generują zyski instalując na nim „oszukańcze” aplikacje ze sklepu Google Play oraz oceniają je w imieniu ofiary. Jak wskazują dane, każdego dnia Gooligan instaluje co najmniej 30 tys. aplikacji na zainfekowanych urządzeniach, natomiast od momentu rozpoczęcia kampanii

zainstalowano ponad 2 miliony niechcianych aplikacji!

Wydział badań nad urządzeniami mobilnymi firmy Check Point po raz pierwszy napotkał kod Gooligana w szkodliwej aplikacji SnapPea app już w zeszłym roku. W sierpniu 2016, malware pojawił się ponownie w nowym wariancie infekując 13 tys. urządzeń dziennie. Zdecydowana większość, bo aż 57% zainfekowanych urządzeń znajduje się w Azji, natomiast w Europie około 9%. Infekcja dokonuje się dwutorowo: przez ściągnięcie i zainstalowanie aplikacji z kodem Gooligan lub przez kliknięcie w szkodliwy link podczas ataku phishingowego.

Ta kradzież ponad miliona danych kont Google’a nie ma precedensu i stanowi kolejny etap dla cyberataków – mówi Michael Shaulov z firmy Check Point Software Technologies – Obserwujemy zmiany w strategii hakerów, którzy obecnie skupiają się na urządzeniach mobilnych w celu wydobycia z nich danych poufnych ofiary.

Aby sprawdzić, czy nasze konto Google nie zostało zainfekowane, wystarczy skorzystać z tego linku.