Hama wprowadziła do swojej oferty… alkomaty

I to całkiem niezłe, współpracujące ze smartfonami.

BACtrackMobile to najbardziej zaawansowany technologicznie alkomat cyfrowy wśród dostępnych na rynku w przedziale cenowym do 1000 zł. Model wskazuje wyniki pomiaru z dokładnością do 0,01‰ w szerokim zakresie od 0,00 do 4,00‰. Obecnie jest to jedyny alkomat, który dzięki wbudowanej technologii Bluetooth 4.0 współpracuje ze smartfonem.

Dzięki temu uzyskujemy dokładną analizę wszystkich wykonanych pomiarów oraz otrzymujemy możliwość udostępnienia wyniku osobom trzecim w mediach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter lub na specjalnie stworzonej platformie producenta. Użytkownicy mogą nawet za jego pomocą zamówić przejazd Uberem.

Alkomat bazuje na czujniku elektromechanicznym XtendTM, stworzonym specjalnie na potrzeby modelu, który sprawdza się także w urządzeniach wykorzystywanych przez stróżów prawa. Tester obsługuje technologię ZeroLine, pozwalającą oszacować, kiedy poziom BAC spadnie do 0,00%. Po wykonaniu pomiaru, urządzenie za pomocą dedykowanej aplikacji zapisuje całkowitą liczbę wykonanych samobadań, a wynik wysyła w formie smsa lub linka, umożliwiając poddanie ich szczegółowej analizie.

Zasilany wbudowaną baterią alkomat można ładować poprzez kabel micro USB, a żywotność czujnika to ponad 1000 pomiarów. Wymiary alkomatu to 2,45×6,98×1,60 cm. Model ten nie wymaga kalibracji tak często jak w przypadku niższej klasy alkomatów.

Bazujący na wbudowanym sensorze Advanced MicroCheck model BACtrack Vio to jedno z najbardziej kompaktowych urządzeń tego typu (wymiary to 36,16×14,14×60,77 mm) – zmieści się w każdej torebce lub kieszeni. Świetnie też sprawdza się jako brelok do kluczy. Podobnie jak w przypadku BACtrackMobile, wersja Vio posiada wbudowaną łączność Bluetooth 4.0, za pomocą której bezprzewodowo połączy się z iPhonem lub urządzeniem z systemem operacyjnym Android. Za pomocą tego modelu również możemy zamówić przejazd Uberem.

Poza wspominaną wcześniej technologią ZeroLine, model wyposażony jest w darmową aplikację BACtrack Companion, która zapisuje oraz śledzi wyniki pomiaru zawartości alkoholu we krwi. Alkomat jest także kompatybilny z większością urządzeń posiadających system operacyjny iOS oraz Android. Ładowany za pomocą baterii AAA ma wbudowany czujnik półprzewodników oraz dodatkowo trzy jednorazowe ustniki.

BACtrack Trace

charakteryzuje się szybkim, bo trwającym zaledwie 3 sekundy, sposobem oszacowania poziomu alkoholu we krwi. Dzięki wyposażeniu w technologię XtendFuel Cell wyniki testów posiadają najwyższy poziom dokładności pomiarów porównywalny z dokładnością testów policyjnych. Szeroki zakres pomiarowy od 0,000 do 0,400% zawartości alkoholu we krwi, w tym jego śladowe ilości sprawia, że to urządzenie jest niezwykle dokładne i czułe.

Wyposażony w wyświetlacz LCD oraz zapasowe ustniki (6 sztuk) dodatkowo spełnia standardy DOT/NHTSA. Alkomat BACtrack Trace to lekkie, bo ważące 84 g, urządzenie zasilane dwoma bateriami AAA umożliwiające wykonanie aż 1500 testów.

Ciekawostką dla kierowców ceniących sobie mobilne urządzenia jest model BACtrack Keychain. To alkomat ze składanym ustnikiem, który mieści się w każdej torebce, plecaku czy kieszeni, a jednocześnie służy jako brelok do kluczy. Model ten posiada wbudowany sensor Advanced MicroCheck, dostarczający wiarygodne i dokładne pomiary zawartości alkoholu we krwi na wyświetlaczu LED. Zasilany bateriami, waży 56 g, a jego żywotność na jednym ładowaniu to 150 testów.

Ceny opisanych wyżej alkomatów ceny wynoszą od 130 zł do 499 zł.