Spis treści – 2016/12
Spis treści numeru grudniowego z 2016 roku.
TEMAT NUMERU
- Dość wykradania danych! – śledzony przez Sieć i wyprzedany reklamodawcom kawałek po kawałku internauta ma prawo czuć się zdradzony. Dlatego warto kontrolować dane przekazywane sieciom reklamowym w Internecie.
AKTUALNOŚCI
- Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi – na największej w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej imprezie poświęconej komiksom i grom nie zabrakło redakcji CHIP-a.
- Felieton: Kod dla sztuki – Damian Kwiek pisze o kreatywnym kodowaniu.
- Gadżety miesiąca – czasem nawet nie wiesz, że ich potrzebujesz.
- Bezpieczeństwo: USBee szpieguje pecety przez radio – oprogramowanie USBee podłącza się do zupełnie normalnych urządzeń, aby przez radio przesyłać na zewnątrz dane z zainfekowanych sprzętów.
- Android Nougat – siódme wcielenie Androida, tak jak wszystkie poprzednie wersje, słodko się nazywa i wprowadza do systemu wiele zmian oraz udogodnień.
- macOS Sierra: bez rewelacji – Apple, jak co roku, oddał w ręce użytkowników kolejną edycję swojego systemu operacyjnego. CHIP sprawdza, co pojawiło się w nim nowego.
- Crowdfunding – co miesiąc prezentujemy najciekawsze naszym zdaniem produkty lub usługi związane z IT, które powstają dzięki wsparciu internautów.
- Leksykon techniki: HDR, czyli nowe doznania w telewizji – już rozdzielczości UHD zawdzięczamy piękny ostry obraz, ale dopiero w HDR filmy 4K i seriale mają naprawdę wprawiać nas w zachwyt. Na razie jednak producenci zmagają się z ustaleniem standardów.
TESTY, PORADY, TECHNIKA
- Testy sprzętowe – testy najnowszego hardware’u oraz akcesoriów.
- Testy oprogramowania – najnowsze aplikacje, narzędzia, gry.
- Top 10, czyli co warto kupić – na co warto wydać pieniądze, a czego należy się wystrzegać.
- Dobre brzmienie w każdym pomieszczeniu – doskonałe tło dźwiękowe w każdym miejscu zapewnią mobilne głośniki Bluetooth z kilkoma dodatkami. Testujemy 22 modele pod kątem brzmienia, wyposażenia i mobilności!
- Skylake dla oszczędnych – komputery przenośne stały się jeszcze lepsze dzięki zastosowaniu szybkich i wydajnych procesorów Skylake. Testujemy niedrogie notebooki oraz wskazujemy ich mocne i słabe strony.
- iPhone 7 pod lupą – rewelacyjny wyświetlacz, świetne wykonanie, ekstremalna wydajność i wytrzymały akumulator. W iPhonie 7 Apple dużo rzeczy zrobił dobrze. Ale dostrzegamy też jeden irytujący drobiazg.
- Aplikacje mobilne – przegląd najciekawszych appów do Androida, iOS-u i Windows oraz informacje o ich aktualizacjach.
- IFTTT = inteligencja nie tylko w smartfonie – smartfon bez oprogramowania nie jest smart. Lecz wystarczy jedna aplikacja – IF by IFTTT – żeby telefon zaczął realizować zadania, których wykonanie wcześniej nie było możliwe. Jak? Nasz poradnik to wyjaśni.
- Wspólny rachunek, wspólna usługa – światło, gaz, czynsz, fundusz remontowy, telewizja, Internet, abonament za komórkę, kablówka. Czy nie da się tych płatności jakoś uprościć? Owszem, i to na kilka sposobów.
- Ratunkowy flashdysk z Windows – zawieszający się komputer i awarie Windows nie oznaczają, że od razu musimy kupować nowy sprzęt. Flashdysk z narzędziami naprawczymi dla Windows 10 pomoże w nagłych przypadkach.
- Komputer optymalny – niezależnie od tego, czy chcemy odświeżyć stary komputer czy złożyć od podstaw nowy, platforma Intel Skylake jest bezkonkurencyjna. Przyzwoitą podstawę systemu zbudujemy już za 1120 zł.
- Wymiana wyświetlacza w iPhonie 6 – jeśli gwarancja na smartfon się skończyła, mniejszych napraw możecie dokonywać sami. Wyposażeni we właściwe narzędzia, wymienicie pęknięty wyświetlacz.
- Tips&Tricks – sprawdzone sztuczki ułatwiające pracę z systemem i aplikacjami.
TRENDY
- Kronika CHIP-a: Najpopularniejsza wersja Windows to XP – przed sześćdziesięcioma laty inżynierowie IBM stworzyli podwaliny dla rozwoju nowoczesnego zapisu danych i współczesnych pamięci chmurowych.
- Do Sieci, ale już! Na razie ci, którzy dobrowolnie udostępniają informacje o sobie, dostają nagrody od zadowolonych korporacji. Ale czy wkrótce zostaniemy do tego przymuszeni?
- Wiedzieć więcej: 25 lat Linuxa – jesienią 1991 roku student Linus Torvalds opublikował kod źródłowy najsłynniejszego systemu Open Source na świecie.
- 5G – nowa sieć wszędzie – z piątą generacją sieci GSM przemysł telekomunikacyjny wiąże wielkie nadzieje. Krytycy ostrzegają jednak, że cena za tę rewolucję może być zbyt wysoka.
- Co Facebook wie o Tobie? „To jest (i zawsze będzie) darmowe!” – hasło znane każdemu, kto korzysta z Facebooka. Tym zdaniem największa sieć społecznościowa zachęca do bezpłatnej rejestracji. Tyle że to pułapka. W życiu nie ma nic za darmo.
0