Twórcy Second Life pracują nad społecznościową platformą VR

Sansar fot. Linden Labs

Sansar fot. Linden Labs

Sansar nie ma być typową grą VR. Linden Labs porównuje ją raczej do „WordPressa dla społeczności VR”. By stworzyć zachwycającą produkcję w wirtualnej rzeczywistości potrzeba nie tylko środków finansowych, ale też całego sztabu programistów, grafików, dźwiękowców i osób zajmujących się marketingiem. Dla przeciętnej firmy czy niewielkiego muzeum może to być bariera, której nie da się przeskoczyć. Dlatego Linden Labs wpadło na pomysł stworzenia platformy, która – podobnie jak Second Life – pozwoli użytkownikom na budowanie własnych światów VR, przy wykorzystaniu ich silnika graficznego i zasobów.

Sansar fot. Linden Labs
Sansar fot. Linden Labs

To będą mogły być niewielkie pokoje lub ciągnące się kilometrami przestrzenie. Interaktywne doznania lub wycieczki krajobrazowe. Początkowe projekty będą z pewnością ograniczone, ale Lindel Labs ma nadzieję, że w bliskiej przyszłości będziemy uczestniczyć w wirtualnych festiwalach, meczach czy paradach.

Aktualnie Sansar znajduje się w fazie zamkniętej alfy. Platforma ma zostać udostępniona na początku 2017 roku. Jeśli chodzi o model finansowy, dostęp do zasobów Sansary ma być objęty miesięczną opłatą. Dzieła, które z jej pomocą wyjdą spod rąk programistów będą z kolei udostępniane użytkownikom według życzenia twórców.

Sansar. fot Linden Labs
Sansar. fot Linden Labs