Windows XP nadal zyskuje wsparcie

Wiele jest osób, które używa nadal "starego dobrego" Windows 7, ale sporo jest też takich, którzy wolą jeszcze starszy system Windows XP. Mamy dla nich pozytywną informację.

Może to wydawać się dziwne, ale w czasach, kiedy nawet Windows 7 (nadal zdecydowanie dominujący na rynku) zaczyna odrobinę trącić myszką, tak stary system jak XP wciąż cieszy się dużą popularnością. Udziały tego systemu w rynku oscylują wokół 10 procent wszystkich komputerów, co sprawia, że XP plasuje się – w zależności od badań – na trzecim bądź czwartym miejscu pod względem popularności. Zwykle na trzecim – zaraz za Windows 7 i Windows 10.

Używanie tego systemu jest jednak w obecnych czasach dość trudne – oficjalnie Microsoft nie wspiera Windows XP już od 2014 roku, choć… zdarza mu się jeszcze od tej zasady odstąpić. Zakończyło się też wsparcie dla starszych wersji przeglądarki Internet Explorer, a tych nowszych już na Windows XP nie zainstalujemy.

Rozwiązaniem może być zatem używanie przeglądarek innych producentów, ale i tu pojawia się problem. Również Chrome nie wspiera już Windows XP, choć Google i tak kilkakrotnie przedłużało okres wsparcia, ostatnio do kwietnia 2016 roku.

Ale… jest dobra wiadomość. Jak ogłosiła Mozilla, przeglądarka Firefox wspierać będzie systemy Windows XP i Windows Vista aż do września 2017 roku! Wprawdzie częściowe wycofywanie wsparcia zacznie się już od początku 2017 roku, a od marca 2017 roku użytkownicy tych systemów będą objęci jedynie „wsparciem rozszerzonym”, ograniczającym się do najważniejszych i opóźnionych w stosunku do innych systemów aktualizacji, ale nadal – mimo wszystko – będzie to wsparcie. Ostatnią wersją przeglądarki dla Windows XP i Vista będzie Firefox 52.

Co ciekawe, ostateczna data zakończenia wsparcia zostanie ogłoszona w połowie roku 2017, po tym jak Mozilla zbada aktualną popularność systemów Windows XP i Vista. Może się zatem okazać, że to wsparcie przedłuży się jeszcze – i to znacznie.

0
Źródło: Mozilla
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.