Kronika CHIP-a: Więcej niż mapa

Dziś dzięki funkcji nawigacji prowadzą użytkownika w każde miejsce na Ziemi, a nawet poza nią. Zobaczcie jak na przestrzeni lat zmieniały się Mapy Google.

Delikatne globusy, nieporęczne atlasy, szeleszczące mapy – przed nadejściem ery cyfrowej nie było łatwo poznawać świat i znajdować drogę do celu. Czasy się jednak zmieniły i obecnie każdy bez trudu odnajdzie się w przestrzeni dzięki usługom kartograficznym online, wśród których prym wiodą Mapy Google. Początki tej branży należały do firmy Xerox – w czerwcu 1993 roku w należącym do niej centrum badawczym w Palo Alto zaprogramowano pierwszy cyfrowy globus. Dopiero dekadę później w Londynie powołano do życia projekt OpenStreetMap, który do dziś służy gromadzeniu informacji kartograficznych i bezpłatnemu udostępnianiu ich w formie niekomercyjnych map online.

Usługa mapowa Google’a zaczęła działać w lutym 2005 roku. Uprzednio operator popularnej wyszukiwarki przejął firmy Where 2 Technologies, Keyhole oraz ZipDash, których produkty stały się podstawą Map Google. Dwa lata później na mapach pojawiły się, początkowo tylko w największych amerykańskich miastach,

tzw. punkty POI

(ang. point of interest) – znaczniki ważnych obiektów, takich jak atrakcje turystyczne, instytucje kultury czy szpitale.

W tym samym czasie wprowadzono funkcję Google Traffic, nakładającą na mapy aktualizowane na bieżąco informacje o ruchu drogowym. Użytkownicy polskiej wersji map mogą z niej korzystać od lipca 2011 r. Już od października 2007 r. mapy amerykańskich miast umożliwiają

planowanie podróży środkami transportu publicznego

– ta funkcja pojawiła się w Warszawie w październiku 2014 r. i dziś jest dostępna w wielu ośrodkach naszego kraju.

Rok wcześniej do Polski zawitała nawigacja rowerowa, a już w 2008 r. –

nawigacja dla pieszych

. Od 2011 r. Google integruje z mapami plany budynków takich jak lotniska czy centra handlowe, ułatwiając orientację wewnątrz nich.

Do popularności Map Google przyczynił się w dużej mierze udostępniony we wrześniu 2008 r. app do Androida. Za tym przykładem wkrótce podążyli konkurenci: w czerwcu 2009 roku Microsoft uruchomił własną usługę Mapy Bing. Apple do września 2012 roku współpracował z Google’em, po czym odciął się od niego i udostępnił własną usługę nawigacyjną (zaliczając przy tym wstydliwy falstart).

Ekspansja Google’a też nie obyła się bez wpadek. Rejestrując panoramiczne zdjęcia ulic (a przy okazji informacje o sieciach WLAN działających w pobliżu) do nowej usługi Street View, koncern naraził się obrońcom prywatności, przez co w niektórych państwach uruchomiono ją z kilkuletnim opóźnieniem. Aktualnie dzięki materiałom fotograficznym możemy, nie ruszając się sprzed komputera, zobaczyć miejsca położone w ponad 50 krajach – nie tylko miejskie arterie, ale także parki narodowe, zabytki, muzea, a nawet cudowny podwodny świat Wielkiej Rafy Koralowej.

Ale Ziemia to za mało: już od 2005 roku usługa Google Moon udostępnia mapy naszego naturalnego satelity, a rok później ukazują się mapy Marsa. Poza tym w 2007 roku uruchomiono usługę Google Sky, dzięki której można podziwiać wysokiej jakości obrazy naszej galaktyki bazujące na zdjęciach zarejestrowanych przez teleskop Hubble’a.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.