Rynek dysków SSD w 2017 – najważniejsze trendy

Obecnie pojemność dysków w komputerach robi coraz mniejsze wrażenie. Ceny tradycyjnych nośników już dawno spadły na tyle, że każdy może zaspokoić swoje wymagania odnośnie potrzebnej pamięci. Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie dysku SSD?

Do niedawna wszystkie nośniki półprzewodnikowe korzystały z kości pamięci V-NAND. Od 2014 roku na rynku zaczęły pojawiać się nośniki wykorzystujące pamięć 3D NAND. Różnica polega na rozmieszczeniu komórek pamięci, które w przypadku nowej technologii ułożone są warstwowo. Rozwiązanie pozwala na ulokowanie większej ilości komórek na takiej samej powierzchni – nośniki będą mogły mieć większe pojemności zachowując takie same rozmiary. Innymi zaletami nowej technologii jest dłuższa żywotność komórek oraz większe prędkości zapisów i odczytów.

Obecnie najpopularniejszym złączem stosowanym w dyskach HDD i SSD jest standard SATA zaprezentowany w 2003 roku. Został on zaprojektowany jeszcze w czasach dominacji dysków HDD, więc nie pozwala w pełni wykorzystać potencjału nowych, półprzewodnikowych nośników. Przez te kilkanaście lat zmieniły się też rozmiary urządzeń. Popularność ultrabooków dopiero nabiera rozpędu i nic nie wskazuje na to, by w najbliższych latach ten trend miał się zatrzymać. Dlatego od kilku lat producenci rozwijają nowy standard M.2, który zapewni oszczędność miejsca, a także większe prędkości zapisu i odczytu. Jeśli w tym roku planujecie zakup nowej płyty głównej lub laptopa – koniecznie weźcie pod uwagę obecność złącza M.2. To rozwiązanie, które w przyszłości z pewnością wyprze standardowe nośniki 2,5 cala.

Wszyscy wymagający użytkownicy, którzy w najbliższym roku będą rozglądali się za nowym sprzętem, powinni poczytać więcej o protokole NVMe. To standard komunikacji dysku z systemem operacyjnym, który został zaprojektowany od podstaw w celu zapewnienia współpracy z dyskami SSD. Charakteryzuje się małymi opóźnieniami i pozwala na wykonywanie większej liczby operacji na sekundę przy mniejszym użyciu procesora. Zastąpił przestarzały już protokół AHCI, który został zaprojektowany z myślą o dyskach HDD i nie wykorzystywał potencjału nośników SSD.

NVMe obecnie stosowany jest w najwydajniejszych nośnikach SSD przeznaczonych dla wymagających użytkowników. W tym roku ten protokół zostanie zaimplementowany w dyskach SSD ze średniej półki cenowej. Aby móc skorzystać z nośnika wspierającego NVMe, konieczne jest posiadanie płyty głównej z interfejsem UEFI.

0
Źródło: Volvo
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.