Nauka programowania zwiększa bezpieczeństwo dzieci w internecie

Programowanie staje się "trzecim językiem".

Jak wynika z raportu GUS aż 98 proc. gospodarstw domowych w Polsce, w których są dzieci, posiada dostęp do internetu. Dla młodych osób komputery, tablety i surfowanie po sieci jest naturalnym elementem codzienności.

Korzystają z nich do zdobywania wiedzy, komunikowania się z bliskimi lub rozrywki i nie mają problemów z ich obsługą. Zafascynowani możliwościami nowych technologii, czasami zapominają o zachowaniu bezpieczeństwa w trakcie ich wykorzystywania.

Bardzo ważnym zadaniem dorosłych jest, by nauczyć dzieci samodzielnego definiowania i rozróżniania zagrożeń, które mogą je spotkać w cyberprzestrzeni.

Wiele potrzebnych umiejętności i wiedzę do zapewnienia bezpieczeństwa w sieci dają dzieciom lekcje programowania. Coraz więcej dziedzin życia przenosi się do internetu, dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat uczyły się „trzeciego języka”, jakim jest język kodowania.

Jest on narzędziem, pomagającym sprawnie korzystać z nowych mediów, a co więcej – świadomie je kształtować i zmieniać internet na lepsze. Programowanie jednocześnie rozwija kreatywne i strategiczne myślenie.

Uczy także logicznego rozumowania oraz powstawania warunków i reguł. Dzięki temu dzieci stają się świadome specyfiki działania cyberprzestrzeni oraz konsekwencji, jakie wynikają z podawania prywatnych danych, czy skutków cyberprzemocy.

Programowanie jest doskonałym sposobem, by bezpieczeństwa w internecie uczyć nawet najmłodszych. Przykłady z całego świata pokazują, że nauka podstaw programowania jest możliwa już od wczesnych etapów nauczania i niesie ze sobą wiele korzyści dla ogólnego rozwoju dzieci.

Twierdzenie to potwierdza także pomysł nauczycielki z Żarnowca, która obaliła jednocześnie mit, że programowanie to umiejętność tylko dla wybranych. Monika Gnutek wykorzystując znaną wszystkim grę w klasy, wytłumaczyła na czym polega tworzenie algorytmów, jako podstaw działania nowych technologii.

Biorący udział w zabawie uczniowie na wyklejonych w salach kwadratach układali odpowiednio strzałki, tworząc tym samym kod. Młodzi programiści prowadzili następnie zajęcia dla maluchów, które grając „w klasy” odwzorowywały ten szyfr.

Więcej o programowaniu dla dzieci znajdziecie na stronie mistrzowiekodowania.pl