Android właśnie przegania Windows w wyścigu o tytuł najpopularniejszego systemu świata

To informacja z gatunku tych, które nie przydają się bezpośrednio do niczego. Ale są ważne, bo pokazują pewne wyraźne tendencje i zmiany, jakie zachodzą w obszarze szeroko rozumianej technologii.

Czy pięć lat to dużo, czy też mało? Pięć lat temu, w styczniu 2012 roku udział wszystkich wersji Windows mierzony w postaci systemów urządzeń służących do przeglądania internetu wynosił 82 procent. W tym samym momencie osoby korzystające z urządzeń z Androidem stanowiły wśród internautów 2,2 procent. Różnica totalna, absolutna, przepastna.

Minęło pięć lat (plus miesiąc) i w lutym 2017 roku udziały Windows w rynku urządzeń korzystających z internetu to 38,6 procent, natomiast Android wykrywany jest na 37,4 procent urządzeń. No i te bardzo wyraźne tendencje – spadkowa w przypadku Windows i wzrostowa Androida. Prędzej czy później te dwie linie się przetną, i raczej odbędzie się to właśnie „prędzej”.

Warto wspomnieć też o pewnej innej znamiennej statystyce, która poniekąd wpływa na dobry wynik Androida w powyższym zestawieniu. Już od października 2016 roku większa liczba internautów korzysta z systemów (i urządzeń) mobilnych, w porównaniu do użytkowników notebooków i desktopów.

Czy Microsoft ma się czym martwić? Na pewno tak, jeśli chodzi o rynek urządzeń mobilnych. Natomiast w przypadku systemów komputerowych, Windows nadal zachowuje zdecydowanie dominującą pozycję – aż 84,1 procent użytkowników komputerów korzystających z internetu wykorzystywało którąś wersję „okienek”.

0
Źródło: statcounter.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.