Oto Naples, nowe procesory od AMD klasy serwerowej

AMD przedstawia serwerowy procesor wysokiej wydajności – "Naples". Producent celuje w potrzeby współczesnych centrów danych i chmur obliczeniowych oferując więcej rdzeni, większą pojemność pamięci i więcej interfejsów komunikacyjnych niż konkurencja.

AMD wykonał dziś znaczący krok w kierunku rynku serwerów i centrów danych ujawniając wiele szczegółów na temat nadchodzących serwerowych procesorów wysokiej wydajności o kodowej nazwie „Naples”. Układ ten skonstruowano w celu skalowania możliwości na przestrzeni zastosowań zarówno w obrębie centrów danych, jak i tradycyjnej infrastruktury serwerowej i dlatego wyposażono go w nawet 32 rdzenie „Zen” x86. Rzekomo najlepsza przepustowość pamięci i największa liczba szybkich linii komunikacyjnych (I/O) mają odróżniać procesor „Naples” od wszystkiego, co istnieje obecnie na rynku serwerowym. Dostępność tych produktów zaplanowano na drugi kwartał 2017 roku, a masowe dostawy będą rozbudowywane w drugiej połowie roku zarówno w ofertach producentów OEM, jak i partnerów w kanale sprzedaży.

Nowy procesor serwerowy firmy AMD przewyższa najlepszy produkt konkurencyjny w najważniejszych parametrach i oferuje tym samym o 45% więcej rdzeni, o 60% więcej linii komunikacyjnych (I/O) i o 122% większą przepustowość pamięci.

Funkcje i cechy „Naples”:

  • Wysoce skalowalny, 32-rdzeniowy procesor typu SoC (System on Chip) z obsługą dwóch wątków na rdzeń.
  • Wiodąca w branży przepustowość pamięci przy wykorzystaniu nawet 8 kanałów na jeden procesor „Naples”. W serwerze z dwoma gniazdami możliwa jest obsługa nawet 32 banków pamięci DDR4 o sumarycznej objętości nawet 4 TB w konfiguracji 16-kanałowej.
  • To kompletny procesor typu SoC z całkowicie zintegrowanym podsystemem I/O obsługującym 128 linii PCI-E 3, dzięki czemu nie potrzebuje oddzielnego chipsetu.
  • Wysoce zoptymalizowana struktura pamięci podręcznej, która umożliwia osiąganie wysokiej wydajności i efektywności energetycznej w przetwarzaniu.
  • Koherentne połączenie dwóch procesorów „Naples” w systemie o dwóch gniazdach – AMD Infinity Fabric.
  • Dedykowany, sprzętowy podsystem bezpieczeństwa.
0
Źródło: AMD
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.