Android Pay rozpozna twoją twarz

Na razie upominki i punkty lojalnościowe, w przyszłości też potwierdzanie płatności?

Według serwisu 9to5Google w kodzie APK Android Pay 1.22 jest funkcja o nazwie Visual ID. Jest ona opisana jako „bezpieczny sposób potwierdzania tożsamości użytkownika smartfonu z Android Pay, dzięki czemu możliwe będzie w wybranych sklepach gromadzenie punktów lojalnościowych i odbieranie nagród”.

Niezależne badanie kodu najnowszej wersji APK Android Pay 1.22 przeprowadzili też eksperci z AndroidPolice. Doszli do wniosku, że, kiedy tożsamość użytkownika zostanie potwierdzona przez Visual ID, punkty lojalnościowe będą automatycznie dodawane do transakcji. Należy przy tym zwrócić uwagę, że nie jest to jeszcze funkcja płacenia za pomocą rozpoznawania twarzy. Na razie mamy do czynienia jedynie z identyfikacją wyglądu, na podstawie której użytkownik otrzyma dodatkowe prezenty.

Taki wniosek można wyciągnąć uwzględniając możliwości dostępnego w tej chwili sprzętu. Biometryczna identyfikacja twarzy nie polega wyłącznie na jej „sfotografowaniu”. Do prawidłowego działania funkcji urządzenie musi być wyposażone, oprócz kamery, także w sensor podczerwieni i czujnik głębi. Gdyby nie one, aby uwierzytelnić daną osobę, wystarczyłoby pokazać jej zdjęcie, a nie rzeczywistą twarz. Tymczasem nawet w najnowszych smartfonach z dwoma albo nawet trzema obiektywami obecność czujnika podczerwieni czy wykrywanie głębi w obrazie nadal są rzadkością. Zatem, aby transakcja uwierzytelniana twarzą mogła być bezpieczna potrzeba czegoś więcej, niż tylko kamery w telefonie.

Reklama

W opisywanym przypadku ten problem rozwiązano częściowo najprawdopodobniej poprzez łączenie obrazu rejestrowanego przez kamerę z lokalizacją. Nie chodzi o lokalizację odczytaną przez sam smartfon. Ma to być realizowane za pomocą interfejsu Bluetooth. Klient i zarazem posiadacz smartfonu z Android Pay musi zostać rozpoznany nie tylko przez kamerę własnego urządzenia, ale również przez kamerę w sklepie. Informacja przekazana zostanie do Visual ID przez Bluetooth. W ten sposób punkty lojalnościowe za transakcję będą przyznane właściwej osobie, a nie komuś, kto ma tylko telefon użytkownika i jego zdjęcie.

Podsumowując – niewątpliwie Google pracuje nad nowymi rozwiązaniami uwzględniającymi rozpoznawanie twarzy użytkownika w kontekście usługi Android Pay. Jednak tego typu analizy kodu aplikacji (tzw. APK Teardown) opierają się na interpretacji śladów, a wnioski z nich wyciągane, choć ciekawe, pozostają spekulacjami.