CHIP RAPORT: nasze podsumowanie Google I/O 2017

Android O, Go, Daydream, Lens i inne - najważniejsze wydarzenia konferencji programistycznej koncernu z Moutain View.

Google I/O to coroczna konferencja programistyczna, na której amerykański koncern przedstawia nowości (fot. Google)

Google I/O to coroczna konferencja programistyczna, na której amerykański koncern przedstawia nowości (fot. Google)

Google I/O to ważne, coroczne wydarzenie dla programistów, organizowane przez amerykański koncern. „I/O” oznacza techniczny termin „input/output”, ale skrót jest też rozwijany jako slogan „Innovation in the Open”.

Kluczowym punktem show był debiut nowego Androida.


Dwa nowe systemy operacyjne

Posiadacze Pixeli oraz Nexusów już dziś mogą testować Androida O, natomiast posiadaczy słabszych urządzeń na pewno zainteresują informacje na temat odchudzonej wersji Androida oznaczonej jako Go.

Android O to nowy system od Google (for. Google)
Android O to nowy system od Google (for. Google)

Daydream – samodzielne gogle do VR

Google zaprezentowało samodzielne gogle przeznaczone do wirtualnej rzeczywistości, a jeszcze w tym roku w sprzedaży mają pojawić się urządzenia współpracujące z platformą do VR.

Gogle Daydream to następca Cardboarda, będą mieć własny kontroler (fot. androidcentral.com)
Gogle Daydream to następca Cardboarda, będą mieć własny kontroler (fot. androidcentral.com)

Google Lens – telefon rozumie, co widzi

Urządzenia mobilne automatycznie skonfigurują nam sieć. Wyświetlą informacje na temat fotografowanego miejsca czy przedmiotu, a także pokażą w czasie rzeczywistym informacje o restauracjach na ulicy. Wszystko dzięki zaawansowanym algorytmom sztucznej inteligencji do rozpoznawania obrazu.


Google.ai – inteligentna chmura

Nowa platforma programistyczna pozwala tworzyć aplikacje oparte na sieciach neuronowych. Google.ai ma działać w chmurze i służyć między innymi do diagnostyki medycznych oraz w kryminalistyce.


Google Assistant pomoże i doradzi

Wirtualny pomocnik, który zadzwoni, wyszuka informacje czy odtworzy muzykę lub film. W połączeniu z Google Lens ma być jeszcze sprytniejszy niż dotychczas.


Google Home

Inteligentny dom zgasi światło, jeśli o to poprosimy, uruchomi pralkę lub telewizor. Rozpozna też domowników i w zależności od tego z kim właśnie „rozmawia”, będzie zależało do kogo wybierze numer po wydaniu polecenia „zadzwoń do mamy”.


YouTube z wirtualnymi pokojami i czatem głosowym

Jedną z części aktualizacji Google Daydream będzie łatka dla YouTube VR, która pozwoli tworzyć współdzielone, wirtualne pokoje. Zaprosimy do nich znajomych i razem obejrzymy filmy!

Reklama