Taimen – kodowa nazwa nowego urządzenia Google’a

Koncern pracuje nad smartfonem, a może czymś większym?

Smartfony Pixel i Pixel XL

Smartfony Pixel i Pixel XL

Jedno z trzech planowanych urządzeń Google, które mają zadebiutować w tym roku, to model o kodowej nazwie Google Taimen, przez wiele serwisów ochrzczony też mianem Pixel 2. Jednak na razie nie znamy handlowej nazwy tego produktu. Wpis dotyczący modelu Google Taimen pojawił się kilka dni temu w dostępnej online bazie Geekbench (popularne, wieloplatformowe narzędzie do badania wydajności komputerów i urządzeń mobilnych). Dzięki niemu wiadomo z jakich elementów zbudowano urządzenie.

Wpis z bazy Geekbench, dotyczący Taimena
Wpis z bazy Geekbench, dotyczący Taimena

Google Taimen ma być wyposażony w ośmiordzeniowy układ scalony Qualcomm Snapdragon 835, któremu w przetwarzaniu danych pomaga pamięć RAM o pojemności 4 GB. Oznacza to, że pojemność pamięci operacyjnej w nowym modelu pozostaje taka sama jak w zeszłorocznych modelach Pixel i Pixel XL. Według danych z bazy Geekbench, procesor taktowany jest zegarem o częstotliwości 1,9 GHz, a całe urządzenie pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android O.

Nie jest jasne, czy Taimen to na pewno smartfon. Wcześniej różne źródła podawały, że będzie większy od dwóch pozostałych opracowywanych modeli – o kodowych nazwach Muskie i Walleye, które miałyby być bezpośrednimi następcami Pixela i Pixela XL. Według niektórych informatorów, Taimen może być tabletem. Niewykluczone, że więcej szczegółów poznamy na zbliżającej się konferencji Google I/O. To wydarzenie – 17-19 maja.