Dyski z helem w roli poduszki ochronnej

Western Digital z 10 TB pamięciami dla serwerów NAS.

Nowy dysk WD Red 10 TB model WD100EFAX (fot. producent)

Nowy dysk WD Red 10 TB model WD100EFAX (fot. Western Digital)

Najnowsze, wprowadzone na rynek dyski WD Red 10 TB oraz WD Red Pro 10 TB to urządzenia, w których zastosowano hel w roli poduszki chroniącej talerze dysku przed uszkodzeniem przez głowicę. To właśnie zastosowanie tego gazu szlachetnego pozwoliło na zwiększenie pojemności dysku z 8 TB do 10 TB.

Dyski należące do wymienionych serii WD Red i WD Red Pro to sprzęt promowany przez producenta jako urządzenia przeznaczone przede wszystkim do zastosowania w serwerach NAS (ang. Network Attached Storage, czyli pamięć podłączona do konkretnej sieci komputerowej). Dla zastosowań domowych i SOHO (dom i małe biuro) proponowane są modele o prędkości obrotowej 5400 RPM, natomiast dla najbardziej wydajnych, szesnastozatokowych systemów NAS producent oferuje modele 7200 RPM.

Pierwsze egzemplarze dysków z serii WD Red trafiły na rynek w 2012 roku. Według danych producenta udało się sprzedać ponad 16 milionów egzemplarzy dysków z tej serii. Najnowsze modele WD Red i WD Red Pro o pojemności 10 TB są już dostępne u wybranych amerykańskich dostawców i dystrybutorów. Dyski WD Red 10 TB (model: WD100EFAX) objęte są trzyletnią gwarancją, a sugerowana cena producenta wynosi 494 USD. Z kolei modele WD Red Pro 10 TB (WD101KFBX) producent obejmuje 5-letnią gwarancją. W tym przypadku sugerowana cena to 533 dolary amerykańskie. Dokładna data wprowadzenia nowych modeli dysków WD Red i Red Pro na rynek polski nie została jeszcze ujawniona.